18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

NL East vinder

Så er vi kommet til de forskellige divisioner, og i dag har jeg valgt at kigge på NL East.
Divisionen indeholder holdene Atlanta Braves, Florida Marlins, Philadelphia Phillies, NY Mets og Washington Capitals.
Ja så er spørgsmålet jo bare hvem der vinder???
Divisionen er de sidste 14 år blevet vundet af Atlanta, det er ikke bare flot, det er imponerende, så det siger jo næsten sig selv at de vinder igen, eller gør det?? Svaret er et stort og rungende NEJ!!!
Hvor de andre hold i divisionen har oprustet op til denne sæson, har Atlanta derimod nedrustet.
Det er da blevet til et par enkelte gode spillerindkøb, men der er osse forsvundet prominente navne den anden vej.
Ingen tvivl om at Atlanta har et godt hold, og vil være med i kampen om divisionen, men vinde den, det gør de ikke.
Vinderen af denne division tror jeg blir et tæt opgør imellem NY Mets og Florida Marlins, med Mets som den vindende part.
Mets har de seneste sæsoner været det mest uheldige hold i hele ligaen, og har haft en skadesliste så lang som empire state building, så hvis lykkens gudinde bare kan sende dem et lille smil, så har Mets et hold med virkelig stort potientale.
Op til denne sæson, fik man fat i den nok mest ombejlede free agent længe, i form af Carlos Beltran.
Ikke nok med at han kan slå til en bold, er han osse en helt suveræn outfielder(markspiller) hvis ikke den bedste, så ihvertfald i top 5. Derudover fik man osse fat i Boston Red Sox pitcher Pedro Martinez, uden tvivl en spiller der vil tilføre Mets bullpen fornyet gejst.
Og med de 2, og de spillere Mets har i forvejen, ser det virkeligt godt ud op til denne sæson.
Så i år blir det hverken Marlins eller Braves...Nej 2005 er Mets år.
Jeg anbefaler at spille på Mets som NL East Divisions vinder, oddset derpå ligger omkring 3,00-3,50.
Bl.a har bet365 odds 3,50 på Mets

Imorgen vender jeg tilbage med mine bud på AL West, hvor jeg tror der venter en overraskelse..

14 Kommentar

Tilføj kommentar