18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Nice-Sochaux (30/10)

Jens Bøye har lagt en analyse op på denne kamp.Analysens indledning:I onsdags vandt Nice 2-1 hjemme over Sochaux i ligacuppen. Nu mødes de to hold igen, denne gang i ligaen.

Vinder Nice igen? Måske - i hvert fald var det opmuntrende at angriber Pentecote endelig fik hul på bylden og scorede 2 gange.

Men hjemmeholdet må undvære Meriem og Digard på midtbanen (Sochaux mangler en enkelt fast starter, i defensivmanden Carlao). Og Sochaux forstærkes markant i forhold til onsdagens ligacupkamp: 4 stamspillere kommer til, herunder førstekeeper Richert (afløser Cros var involveret i det andet Nice-mål i ligacuppen).

Nice forstærkes af 3 stamspillere der ikke var med onsdag.

1X2-chancevurdering: 45-30-25
Denne tråd er relateret til Nice - Sochaux

Tilføj kommentar