18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Michael Russell-Robby Ginepri (09/04)

Asger Hess-Olesen har lagt en analyse op på denne kamp.Analysens indledning:ATP 250 Houston, 1. runde (grus, ude)

Rent amerikansk opgør. Russell havde en flot turnering sidste år, men jeg tror på Ginepri her. Jeg ser ham som en bedre grusspiller og han har 11-1 på grus i år, inklusiv tre sejre i kvalen, hvilket også har givet ham et rygstød inden 1. runde.

Russell kommer uden gruskampe i år og med én sejr i de sidste 6 kampe. Jeg synes det ser fornuftigt ud for Ginepri her og tager form over dét at Russell spillede godt her for et år siden.

Man skal bemærke at Ginepri heller ikke er nogen ørn på grus, og derfor er det generelt en kamp mellem to hvis favoritunderlag bestemt ikke er grus. Det er også en af grundene til at jeg tillægger det ret stor betydning at Ginepri har fået spillet nogle kampe i Houston, og det der gør, at han får favoritværdigheden i min CV.
Denne tråd er relateret til Michael Russell - Robby Ginepri

Tilføj kommentar