18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Marseille-Paris Saint Germain (07/10)

Jens Bøye har lagt en analyse op på denne kamp.Analysens indledning:Arvefjenderne Marsieille og PSG mødes i en " Classique" der for een gangs skyld også er et topopgør. Marseille er nr 1 med 18 point for 7 kampe, mens PSG er nr 2 med 15 point.

Trods pointforskellen og udebanen er PSG favorit. Det skyldes at pariserne efter sommerens transfers har stjerner som Zlatan og Thiago Silva på holdet, og har vundet deres seneste 4 ligakampe med en samlet målscore på 10-1.

Men det skal med at PSG spillede skidt i onsdagens CL-kamp hos Porto der vandt 1-0 og viste at PSG stadig mangler noget i at blive et HOLD. Især på den dag hvor individualisterne svigter.

Marseille spillede skidt sidste søndag og led sæsonens første nederlag med 4-1 i Valenciennes. Men vandt så - og det med halvdelen af førsteholdet på bænken - 5-1 i torsdagens EL-runde.

Marseille har også gennemgået en del ændringer siden sidste sæson, men har nok alligevel et mere sammenspillet hold end PSG. Og midterforsvarer N' Koulou er muligvis manden der kan stoppe Zlatan (der ikke har spillet godt i de seneste 2 kampe). Men Marseille har tvivl om den anden midterforsvarsplads.

Jeg synes det er en svær kamp at værdisætte.

Cirka-bud på 1X2: 31-32-37
Denne tråd er relateret til Marseille - PSG

Tilføj kommentar