18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Liverpool-Swansea (31/10)

Jens Bøye har lagt en analyse op på denne kamp.Analysens indledning:Ligacup i England. Dyst mellem Premier League-klubberne Liverpool (trænes af Rodgers der kom til i sommer fra Swansea) og Swansea (trænes som bekendt af Michael Laudrup).

Liverpool spillede i weekenden 2-2 i lokalderbyet (ude) mod Everton. Swansea tabte, noget ufortjent, 1-0 hos Manchester City.

Begge har en vigtig kamp i den kommende weekend, Swansea hjemme mod Chelsea lørdag, Liverpool hjemme mod Newcastle søndag.

Så vidt jeg kan se af de foreløbige trupper (der ikke nødvendigvis holder vand når det kommer til stykket), vil Liverpool sandsynligvis være uden 7 stamspillere. Hele idealforsvaret (målmand Reina plus Kelly, Skrtel, Agger og Johnson) foruden midtbanefolkene Allen og Gerrard samt angriber/topscorer Suarez. Reina og de to backs manglede dog også i weekendens kamp mod Everton.

Swansea ser derimod ud til at have alle stamspillere med i truppen, bortset fra de to skadede, målmand Vorm og venstreback Taylor. Men der er tvivl om midterforsvarer Williams (er svær at erstatte) og kantspiller Routledge (der er andre gode fløje). Desuden ventes det at Taylors unge vikar Davies får en pause, dvs spilletid til hollandske Tiendalli der kom til på fri transfer i september. Og yderligere turnover kan ikke afvises, evt kan topscorer Michu få en pause.

Jeg synes kampen er svær at chancevurdere.

Nogen der har inputs og/eller tips?
Denne tråd er relateret til Liverpool - Swansea

3 Kommentar

Tilføj kommentar