18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Lille-Nancy (19/01)

Jens Bøye har lagt en analyse op på denne kamp:

Den franske liga er drilsk, en lunefuld madamme. Man skal se sig godt for før man spiller på lavoddsede favoritter; det er sjældent risikoen værd. Nu kaster jeg så alligevel en indsats efter hypede Lille der som ligaetter og notorisk hjemmestærkt hold naturligvis fås til lave odds. Hvorfor løber jeg risikoen?

Fordi Lille viser fin form, senest med virkelig godt spil og 2-0-sejr i Nice. Mens Nancy har fået det forkerte ben ud af 2010 med dårlige indsatser i årets to første kampe.

I forhold til lørdagens nederlag i Toulouse får Nancy topscorer (med sølle 4 mål) Hadji tilbage, og holdet råder også over den dygtige kreatør Féret, men stadig bør Lille (alle mand klar, inklusive den skræmmende offensiv med ligatopscorer Sow i spidsen) være klart det stærkeste mandskab. Bedre organiseret, fysisk stærkere og klart farligere fremme.

Nancy har endnu ikke tabt med flere end 1 på udebane i denne sæson, men hvis nogen kan gøre noget ved den statistik, er det vel Lille der har et godt tag på Lorraine-klubben (i sidste sæson blev det til to Lille-sejre, 4-0 ude og 3-1 hjemme).

Mod en klar sejr taler at dette er en midtugekamp, blot 4 dage efter seneste ligarunde, det kan måske knibe med kræfterne og lysten til at gå all out. Men det plejer nu ikke at knibe med spillelysten hos Lille, og fysisk halter det mest hos Nancy, at dømme efter lørdagens indsats.

Men husk nu: Intet er sikkert, heller ikke Lille-sejr...

Læs mere: http://betxpert.com/ekspert/ti…

1 Kommentar

Tilføj kommentar