18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Leicesters næste manager

I øjeblikket er et par bookmakere ude med odds på hvem der bliver Leicesters næste permanente manager. Ifølge rygter og de fleste bookmakere er der reelt kun 2 seriøse kandidater, nemlig den nuværende, midlertidige manager Craig Shakespeare, og så den tidligere engelske landsholdsmanager Roy Hodgson.

Craig Shakespeare har stået i spidsen for Leicester de seneste to kampe, og har formået at vende stemningen i klubben, ved at bruge mange timer på at tale med spillerne, og på taktisk at føre dem tilbage til den velkendte måde de greb kampene an sidste sæson.
Shakespeare er meget vellidt af spillerne i truppen, har fået 2 gode og vigtige sejre, og på nuværende tidspunkt er det måske ikke ideelt at skifte til et nyt ansigt i klubben, skifte taktisk stil mm.

Shakespeare er efter sigende indkaldt til møde med Leicesters bestyrelse for at diskutere hans fremtid, og jeg føler der er rigtig god chance for at man beholder ham i spidsen for holdet - minimum den resterende del af sæsonen.

Odds 1,85 udbydes hos Nordicbet på at han bliver næste permanente manager, og det synes jeg giver rigtig fin værdi. Til sammenligning har Unibet 1,33 for at det sker, og Betfair odds 1,5 for det.
Jeg ligger på omkring 60 % for at det bliver Shakespeare, og dermed en værdi på 111 %.

(Kan ikke udbyde som analyse-tip, da dette er eneste bookmaker jeg har fundet med værdi).

Tilføj kommentar