18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Leicester - Wolverhampton: Over 2,5 mål

7 kommentarer
133 Visninger
Hej Thomas,

Som altid fine analyser, jeg synes dog at dine argumenter kan anvendes lige så godt til modbuddet; altså få mål. (Jeg er helt med på at du også giver den en 50% / 50% og dermed selv proklamere at det kan gå begge veje, men at der ligger lidt værdi i over pt.)

Begge hold tager, som du skriver, udgangspunkt i den defensive organisation. Wolves kan grundet deres dominerende sidste sæson ses som det mest offensive hold af de to, men nu må det forventes at de lader Leicester tage initiativ, og der har jeg bare ikke set dem gøre det godt de få gange det var tilfældet sidste år.

Som du nævner tillod United at Leicester kom længere frem og i dele af kampen havde spilovertaget, men det er vel mere grundet Mourinhos taktiske gameplan end det er Leicesters fortjeneste.

Leicesters spiller på omstillinger og lange bolde mod hovedsageligt Vardy og som sagt så har jeg bare ikke set dem gode nok til at omstille sig i de kampe hvor de er forventet at være spilstyrende og skal forsøge at angribe kampene.

Svær kamp. Personligt har jeg den som uafgjort - et resultat som begge hold, så tidligt på sæsonen, kan "tillade" sig at være tilfredse med.

Jeg vægter det, at match up samt tidligere erfaringer med Leicester som spilstyrende, taler for målfattige kampe og giver den en 55-45.

Held og lykke med ugens bets og "keep up the good Work" med analyserne. Har hjulpet mig en del de sidste par uger jeg har fulgt med.
Denne tråd er relateret til Leicester - Wolverhampton

7 Kommentar

Tilføj kommentar