18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Juventus-Inter (25/03)

Steffen de Vries har lagt en analyse op på denne kamp.Analysens indledning:Juventus Stadium danner søndag aften for første gang rammen om Derby d'Italia, som historisk set er mere intensivt end målrigt.

Juventus led i midtugen sæsonens første nederlag, men spillede sig alligevel videre til finalen i pokalturneringen efter 120 spilleminutter. Holdet er inde i en stime af ekstremt vanskelige kampe og forude venter Napoli, Palermo og Lazio; det er altså showdown for Conte. Han kan glæde sig over, at humørspilleren Vucinic har ramt en fantastisk periode, og i øjeblikket er montegrineren manden, der gør forskellen for Juventus.

Det er lykkedes for Inter at vende den meget kritiske periode, som begyndte med nederlaget til Lecce i slutningen af januar og måske sluttede i begyndelsen af denne måned, da man leverede et flot comeback hjemme mod Catania. Man røg dog ud af CL på et overtidsmål, og det kan have knækket den nyvundne optimisme; spillet på banen er stadig uinspirerende. Ranieri har indtil videre reddet sit job, men det synes sikkert, at han er væk til sommer, hvis ikke det lykkes at få fat i den eftertragtede 3. plads.

Med kreative kræfter som Sneijder og Alvarez ude, er der ikke den store tvivl om Ranieris gameplan; højt defensivt fokus, som i første omgang skal holde Juventus fra scoringer. Inter har siden Catania-kampen kun lukket ét mål ind; overtidsmålet mod Marseille.

Conte er også meget forsigtig, og trækker hellere end gerne i håndbremsen, når hans hold er foran. Det kan give en låst affære, og få mål virker ret sandsynligt.
Denne tråd er relateret til Juventus - Inter

6 Kommentar

Tilføj kommentar