18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Italien-Tyskland (01/09)

Selcuk Yildirim har lagt en analyse op på denne kamp.Analysens indledning:
Jeg ser denne kamp som mere lige end hvad Bwin i første omgang har åbnet med.

Italien tabte en svær kamp mod Serbien tidligere i dag, hvor de faktisk var ret godt med efter de tre første quarters. Her stod den 57-53 til Serbien, men man kunne ikke holde Serbien fra fadet til sidst og tabte 4.Q med otte pts.

De to af de tre store profiler fra det italienske mandskab leverede varen, men Marco Belinelli var en skygge af sig selv med 18,2 FG%.

Tyskland havde ikke de store problemer med Israel i den sene kamp og vandt med hele 27 pts.

Det var de to NBA spillere Dirk Nowitzki og Chris Kaman der banede vejen med hhv. 25 og 18 pts, men når de to kom ud for at få en pause så Tyskland straks værre ud.

Begge mandskaber afhænger meget af deres profiler, men jeg synes i bund og grund at Italien har lidt mere at gøre godt med.

Tyskland har så en af planetens bedste basketball spillere og det er også med til at gøre Tyskland små favoritter, men som hold står de to mandskaber meget tæt opad hinanden.
Denne tråd er relateret til Italien - Tyskland

1 Kommentar

Tilføj kommentar