18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Inter-Palermo (29/05)

Steffen de Vries har lagt en analyse op på denne kamp.Analysens indledning:Markedet er på vej ned på 1-tallet, og jeg forventer ikke at oddset får lov at stå særligt længe. Værdien er ikke høj - men den er der dog, når man hos bet365 og betsson kan få 1,80 for at Inter vinder i ordinær spilletid mod Palermo.

Inter måtte noget skuffende se bysbørnene løbe med mesterskabet, men Leonardos tropper sluttede pænt af med fem sejre i de sidste syv kampe. I weekenden slog man Catania hjemme 3-1, og selvom kampen ikke var nogen udfordring for Inter, virker holdet til at være i fin form. De seneste fire ud af fem kampe har de scoret mindst to mål.

Palermo endte sæsonen på en 8. plads, men i kraft af finalepladsen i Coppa Italia, er man uanset udfaldet af søndagens kamp, sikret en Europa League-billet. Dermed ikke sagt, at Miccoli & co. vil være umotiveret; det ER en finale, modstanderen er Inter og klubben har aldrig vundet den italienske pokalturnering. Og det var helt fortjent, at man slog de nykårede italienske mestre, AC Milan ud i semifinalen.

MEN - Inter skal være klare favoritter i denne kamp. Ser man bort fra den italienske Super Cup og VM for klubhold, som man fik adgang til via sidste sæsons præstationer, er holdet trofæløse i denne sæson og Leonardo tørster efter sin første titel som toptræner. Derudover har milaneserne et rigtig god tag på Palermo, som man ikke har tabt til de seneste ti kampe - både ude og hjemme. Tre ud af de seneste fire kampe er vundet.
Denne tråd er relateret til Inter - Palermo

4 Kommentar

Tilføj kommentar