18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Highroller - Golftips HSBC Indonesian Open 2 runde

Så er vi der igen....! European tour er stadig i Østen, hvor det går løs i Indonesian open.

Som beskrevet i kommentaren til Peter golfXpert´s så har jeg stor tillid til Thonchai Jaidee i denne uge. Han gjorde det forrygende i forrige uge, og er en spiller der har den internationale klasse der skal til for at gøre det godt i både USA, europa og majors.

I første runde var han som forventet flyvende fra Start.... -6 med 2 bogeys undervejs.... heraf den ene på sidste hul, for præcis ikke at ligge alene i spidsen.

Selvom det ofte kan frarådes at spille på en spiller efter en superrunde, så mener jeg at der er så milevidt mellem Jaidee og hans to medspillere.

Simon Khan som ellers kan være farlig knækkede som forventet sammen igen igen, og var hele +7 efter de 18 huller. Han har reelt set udspillet sin chance, og der er INTET der tyder på at han skulle kunne ændre noget inden nattens runde.

Miles tunnicliff er den sidste mand i 3 bolden. Han gik en middelrunde idag, og som jeg ser det, er han den eneste reelle trussel.... og så alligevel. Jaidee er virkelig godt kørende, og kun en direkte off day vil efter min overbevisning holde ham fra at skyde lavere end de 2 andre i nattens 2 runde (dansk tid).

Markedet ligger omkring 1.60-1.65 på Jaidee i øjeblikket, mens Sportingbet, som normalt er virkelig godt med på Golfen tilbyder Jaidee i 2. runde til 1.727

Chancevurd: Jaidee(65%) - tunnicliff(20%) - Khan(15%)
Betvalue: 112.3% på Jaidee.

Indsats unit 4.

Har sagt det før og siger det igen. Golf er altid en svær størrelse, og dagsformen er vigtig, men over en længere periode vil man alligevel kunne forudsige lidt om styrkeforholdene spillerne imellem.

Good Luck..........

6 Kommentar

Tilføj kommentar