18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Helsingborg-Trelleborg: kommentar

Hvis der er noget, jeg har lært af mine efterhånden mange år med sports betting, så er det alt holde mig langt, langt væk fra megafavoritter i uberegnelige ligaer som den svenske, især når der er derbykampe på programmet.

Helsingborg med 6-0-2 til nu og Trelleborg med 3-3-2, altså 25% nederlag til begge mandskaber so far. Helsingborg med kun 3 scoringer i 4 hjemmekampe, og Trelleborg med bare to scoringer i 4 udekampe, hvoraf de senest var undskyldt af en forholdsvis tidlig udvisning.

De to sidste sæsoner er dette opgør endt 1-1, mens Helsingborg gerne sætter sig igennem i de omvendte kampe. Helsingborg har endnu ikke prøvet at spille uafgjort i år, og i en liga som den svenske, hvor der plejer at komme mange pointdelinger, må det snart være tid.

Jeg spiller langt hellere overraskelsen her og tror på et tæt og målfattigt opgør, som sagtens ku ende 1-1 igen.
Denne tråd er relateret til Helsingborg - Trelleborg

3 Kommentar

Tilføj kommentar