18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Frankrig Le Championnat

Sidste runde i Le Championnat. En række sikre ettaller - og så Marseille, som SKAL vinde ude mod formsvage og ligeglade Nantes. Go nuts. Go fou.

Pokaloversigt:

Ligapokal: Vundet af Monaco (4-1 over Sochaux).

Forbundspokal: finale 31. maj: PSG-Auxerre.

N.B. Pas generelt på, når I spiller på franske kampe. Den franske liga er en troløs kvinde; uforudsigelig, charmerende, frustrerende. ´Det går som vinden blæser,´ som TIPS-bladet skriver. Derfor de relativt høje odds, og derfor de mærkelige resultater ind i mellem.

Og derfor må følgende statistik aldrig blive en kørestol, allerhøjst benyttes som stok: I Frankrig vinder hjemmeholdet næsten 50% af kampene, 29% ender uafgjort og godt 21% giver en udesejr. Der scores i snit 2,17 mål per kamp.

N.B. Der tages forbehold for sidste øjebliks ændringer i spillertrupper og opstillinger.

N.B. V betyder Vundet, T betyder Tabt, U betyder Uafgjort.

N.B. Mht asian handicap: Se forklaring på italiensk serie B-siden: http://www.sportsindex.dk/eksp… 

http://www.sportsindex.dk/eksp…

3 Kommentar

Tilføj kommentar