18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Forslag til en fredags-trippel

Crystal Palace - Sunderland

Crystal Palace startede sæsonen forrygende med tre sejre i træk, men i de følgende 20 kampe har holdet kun formået at hente 4 sejre.
De møder et hold, der ikke har tabt i 7 kampe, har scoret i 11 af deres 12 udekampe, og har scoret 11 mål i deres sidste 6 kampe

Sunderland er uden angriber Stephen Elliott, men har stadig Leadbetter, Connoly og Murphy til at stå for målene. Leadbetter og Murphy har henholdsvis scoret 2 og 3 mål i deres sidste 4 kampe, og Connoly har scoret i de sidste to kampe for Sunderland.

Sidst Sunderland var i aktion var mod Burnley på udebane, hvor man ikke spillede op til sidst bedste, men alligevel fik reddet et 2-2 resultat hjem i de døende minutter. Jeg tror Sunderland vil være mere vågne til det her møde, da det er vigtigt at komme godt igennem ”Jule-kampene” for at få et godt afsæt til resten af sæsonen, og det er selvfølgelig også en faktor at Sunderland kan nå tættere på en oprykningsplads med en sejr i aften.

Crystal Palace’s hjemmesejre har primært været møder mod bundhold med undtagelse af Coventry - Southend (24), Leeds (23), Barnsley (21), QPR (20), Coventry (14)..

Nu møder de Sunderland (11), som kommer med 7 kampe uden nederlag, og vil give alt for ikke at tabe denne kamp, så jeg vil spille på at Sunderland ikke taber kampen til odds 1,57 hos Centrebet


Marseille – St Etienne

Marseille har brug for en sejr her i årets sidste kamp. Det vil give holdet et ”turning-point” og fjerne noget af det store pres. Men kan de nu sejre? Kun 2 ud af deres sidste 10 kampe er endt i sejre, og de møder St Etienne som omvendt kun har tabt 2 ud af deres sidste 10 kampe.

Anderledes ser det ud hvis man sammenligner hjemme og udebane-statistik…
Marseille har hjemme 6 vundne, og to tabte, hvoraf en af de tabte kampe var mod Lyon – udebanehold nummer et – det er vist ingen skam.
St etienne er 1-4-3 ude. Det er ikke her man henter point. Det er derimod på hjemmebane, hvor de har den imponerende stat 8-0-2

Marseille har noget at revancere. For to måneder siden smadrede st etienne Marseille med 4-1 i liga cuppens kvartfinale
På trods af savnet af Oroma og Ribery, tror jeg Marseille træder i format, og mon ikke Cisse vil være endnu mere opsat på at score, nu hvor det ikke lykkedes mod Nancy.

Jeg spiller 1-tallet her til 1,85 hos Centrebet
(Men er åben for også at lave en trippel med x´et)



Juventus – Arezzo

Lidt statistik at tænke over:
Arezzo har kun scoret i 4 ud af 17 kampe
De har scoret 1 mål i 9 udebanekampe

Jeg tror ikke på Arezzo scoring, især ikke mod Juventus, der kun har lukket 2 mål ind i 7 hjemmekampe. De to mål er scoret af Vicenza og Lecce, som er betydeligt mere effektive foran mål end Arezzo…Så spørgsmålet for mig er: Scorer Juventus over 2,5 mål??

Det har de gjort i 3 ud af 16 kampe (18,75%) Jeg tror ikke de vil gøre det mod Arezzo. Jeg tror derimod, at de vil køre den stille og roligt hjem med en 1-0 eller 2-0 – det er vel en typisk italiensk ting, ikke? Hermed ikke sagt at Arezzo ikke kan score – alt kan ske (straffespark, selvmål osv) tror det bare ikke, og kan ikke se hvorfor Juventus skulle lave 3 kasser… Så jeg spiller under 2,5 mål hos centrebet til odds 1,95

De tre kampe giver tilsammen et odds på 5,66
Hvis man derimod tror på en pointdeling i Marseille i aften, acceleres oddset til flotte 9,49.

Og foresten ser jeg god værdi i ciffertips 1-0 og 2-0 til Juventus.

God fredag, og God Jul ;)

1 Kommentar

Tilføj kommentar