18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Fiorentina-Chievo (01/04)

Steffen de Vries har lagt en analyse op på denne kamp.Analysens indledning:Fiorentina, der blot har hentet fem point i de seneste otte runder, kan godt begynde at indstille sig på Serie B, hvis den ringe pointhøst fortsætter. I de kommende runder møder de bl.a. hold som AC Milan, Roma og Inter, så denne hjemmekamp skal helst give tre point. Bundholdene henter traditionelt mange point på denne tid af året, så Rossi & co. risikerer for alvor at blive sølet ind i nedrykningskampen – og med tanke på Sampdorias sensationelle Serie A-exit i sidste sæson, er man næppe interesseret i dette.

I weekenden tabte man igen to point i kampens sidste fem minutter (ligesom tilfældet var mod Parma i begyndelsen af marts), selvom man både viste fine offensive takter og god gejst. Man er dog klart bedst hjemme i Toscana, hvor halvdelen af kampene er vundet, og de krævende fans på Franchi vil modtage spillerne som sulte løver efter det historisk store nederlag til ærkerivalerne Juventus i den seneste hjemmekamp.

Chievo er, på 12. pladsen med 36 indsamlede point, ikke langt fra den magiske grænse på 40 point, der vil sikre holdet en ny sæson i landet bedste række. Di Carlos tropper bør ikke komme i problemer, og det synes allerede at være en holdning, der har vundet indpas på holdet. Senest sløsede man tre point væk hjemme mod Siena.

Æslerne er habile på udebane, og har faktisk kun tabt to kampe på fremmed græs i foråret; det lykkedes bl.a. at få 1-1 i Torino. Men holdet synes nu mindre motiveret, og et nederlag i Firenze er ingen katastrofe; man skal nok overleve.
Denne tråd er relateret til Fiorentina - Chievo

1 Kommentar

Tilføj kommentar