18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Finland - Serbien: X ved halvlegen

Finland – Serbien: X ved halvlegen

Bet: X ved halvlegen
Book: Unibet
Odds: 2,00

Efter en kedelig fodbolduge har jeg ladet mig inspirere til at lave et kedeligt bet i en kedelig kamp:)

Men lad det ikke skræmme jer væk, for man behøver jo ikke at se en kamp for at tjene penge på den.

Finland og Serbien ligger på hhv. 3. og 4. pladsen i deres gruppe med 11 point ligesom Portugal på 2. pladsen. Polen er stukket af på første pladsen med 16 point, så realistisk set er det Finland, Serbien og Portugal, som kæmper om den samme plads. I sådan en situation vil det være en katastrofe for både Serbien og Finland at tabe denne kamp, hvorfor det givet vil blive en meget taktisk affære.

Serbien vil givet komme med deres beregnende fodbold og forsvare det uafgjorte og håbe på en kontra i løbet af kampen. Finland vil prøve at vinde kampen, men har svært ved at score mål. Alt i alt en trist affære hvor meget peger på uafgjort.

Lad os se på statistikken (kilde: www.livegoals.com):

Scoringer i EM kval 2008
Finland scorer i snit 1,17 mål (1,00 i hjemmekampe) og har kun scoret 3 mål i sine sidste 4 kampe.
Serbien scorer i snit 1,33 mål (1.00 i udekampe)

Finland tillader kun 0,5 mål pr kamp
Serbien tillader kun 0,67 mål pr. kamp

Alene ud fra disse stats tyder det på en klassisk 1-1 kamp

Under kampe
Finland har spillet under i 5 ud af 6 kval kampe
Serbien har spillet under i 4 ud af 6 kval kampe

Jo færre mål der scores, desto mere lige er kampen, og dette øger kraftigt sandsynligheden for et X. Disse overvældende UNDER stats peger kraftigt på en målfattig og derved ligeværdig affære.

Hvis vi gør status her og sammenholder kampens præmisser med ovenstående stats, så vil jeg allerede mene, at uafgjort er et godt bet, men grunden til at kryds ved pausen er det bedste bet at spille ligger i flg. stats:

Kval kampe endt med X ved pausen
4 ud af 6 af Finlands kampe stod uafgjort ved pausen
4 ud af 6 af Serbiens kampe stod uafgjort ved pausen

Konklusion:
Der er mange ting som peger på at denne kamp både går under og at den med rimelig sandsynlighed bliver uafgjort. Odds på UNDER er dog lidt for lav (1,65), og eftersom Finland er nødt til at forsøge at vinde denne kamp på hjemmebane over sin direkte konkurrent, ligger risikoen i, at et af holdene får en sen scoring.

Da der derimod er meget, som peger på, at det vil blive en meget taktisk og afventende affære med få scoringer, og statistikken samtidig peger på, at disse hold har en klar tendens til at spille uafgjort ved pausen, menes dette klart at være det bedste bet.
I den forbindelse kan det tilføjes, at Serbien kun har scoret 2 af sine 8 mål i første halvleg, hvilket støtter min påstand om, at Serbien vil spille meget afventende og håbe på en kontra sent i kampen.

Hvis vi ser på oddsen på 2,00, så mener jeg, at det er en klar overodds. 2/3 af disse holds kampe er som bekendt endt uafgjort ved pausen, og såfremt man havde spillet på dette til odds 2,00 i samtlige kampe, havde man fået en TBP på 133%!

Skulle man fastsætte en odds, som kun gav 100% TBP ud fra denne sandsynlighed, ville oddsen hedde 1,50. Det giver vist et meget godt billede af værdien af dette play.

Jeg vurderer selv chancen for at kampen står uafgjort ved pausen til at være 55-60%, hvilket giver en TBP på op til 120%. Jeg mener, at der er værdi i spillet helt ned til odds 1,85.

Jeg anbefaler, at man tager en lur mens kampen spilles, for der kommer ikke til at ske meget:-)

Held og lykke!

Tilføj kommentar