18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Feliciano Lopez - Andy Roddick

Personligt ser jeg denne kamp mere åben end bookmakerne har gjort den til. Lopez har spillet utroligt habilt de sidste par kampe, og kommer helt klart med stor selvtillid til denne kamp. Hans serv kører, og han ser ud til at befinde sig virkelig godt på underlaget.
Roddick har dog også gjort det utrolig godt, og er måske i noget der ligner hans livs form med sejrer over henholdvis nr2 og 3 i verden.
Roddick serv må man også sige kører, hvilket er den primære årsag til, at han er noget så langt.
Dog mener jeg, at Lopez kan volde roddick problemer, især hvis hans serv ikke kører. Roddick er for første gang i 2 kampe favorit, hvor han i de to andre kampe har kunnet spille mere frit, som efter min mening har resulteret i, at han har servet så godt som han har gjort. Lopez derimod kan spille helt frit, og har intet forventningspres hvilende på sine skuldre. Jeg vil give Lopez omkring 30% på sejr over Roddick, og jeg ser det derfor som et væddemål med værdi i.

Hvad siger I derude? - Nogle inputs?

2 Kommentar

Tilføj kommentar