18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

FC Nordsjælland-AaB (27/10)

Netop som man troede at AaB nu havde fundet en ny startformation oven på Kiev-kampen så er Enevoldsen ude af kampen her. Dermed er det AK og Helenius der spiller helt fremme. Bruhn og Thomsen på kanterne og resten er som det plejer.

Jeg havde udset mig et spil på over 2,5 mål på denne kamp, men med Enevoldsen ude så er jeg mere tilbageholdende. Jeg vil nemlig mene at dét hold der torsdag slog Kiev ville kunne score mod FCN. Ikke at Enevoldsen er min favorit som målscorer, men han skabte en del plads til sine medspillere i torsdags og det gør AK ikke på samme måde. Følgende udtalelse fra Kent Nielsen får mig også til at trække følehornene til mig:

"For vores vedkommende gælder det om at vise den samme kompakthed i vores defensive organisation som i torsdags (mod Dynamo Kiev, red.). Samtidig skal vores presspil fungere, så vi kan gøre det svært for FC Nordsjællands kampafgørende individualister som Uffe Bech, Joshua John og Kasper Lorentzen"

Det lugter lidt af en ret tilbagetrukket stil med fokus på omstillinger. Dét kan også medføre mange mål, skal siges. Men det lyder som om der er mere defensiv fokus end tidligere og tilfredshed omkring en 0-0'er lurer lidt i den udtalelse der.

FCN er uden AC der ellers har spillet et stærkt efterår hidtil. Dog har de stadig en ret fleksibel og alsidig offensiv der kan komme fra alle retninger.

Selv med et tilbagetrukket AaB-hold forventer jeg en livlig kamp, hvor målmændene meget vel kan blive kamp-afgørende.


Mvh
Rasmus, BetXpert
Denne tråd er relateret til FC Nordsjælland - AaB

Tilføj kommentar