18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

FC København-Herfølge: kommentar

Kan roligt spille den hvor FCK vinder med to. "Bolledejen" er faldet helt sammen i Herfølgetruppen og i kampen mod FCK så de mere eller mindre ligeglad ud ved OB scoringerne.

Truppen har været en hård tid igennem med fusionssnak, usikker økonomi og nedrykningsfare.

Det har tærret psykisk og man har tankerne på næste sæson hvor mange af spillerne ikke ved om de er købt eller solgt.

Kim K og Hübertz har allerede fundet ny arbejdsgiver og Gravesen svæver også lidt i luften, måske med en nedrykningsklausul. Samme kan man sige om Allan Nielsen, der også er ude igen.
Auri skal kæmpe for at få kontrakt, da lejeopholdet slutter og der er endvidere tvivl om Jan Frederiksen der også er kommet på en lejekontrakt.

De spillere der kom ved pausen har helt sikkert ude: Altså Gbeke, Tadic og højst sandsynligt Hagen.

Peter Hansen ser ud til at blive afhændet til Norkjöping(øhh, noget i den stil) hvor der før har været et bud.

Endligt har vi den anden træner Schjønberg. Han vil gerne blive, men klubben vil med høj sandsynlighed ikke have ham. Først og fremmest fordi han har leveret et elendigt stykke arbejde og dernæst fordi han hæver en løn der kunne få Don Ø til at skide grønne grise

Tilføj kommentar