18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Djurgården-Karlskrona HK (18/10)

Samuel Jönsson har lagt en analyse op på denne kamp.Analysens indledning:OBS: Spillet er efter 1. periode.

Nedrykkerne fra Djurgården har haft en svær sæsonstart, men med point i de sidste tre kampe begynder det at se lysere ud for holdet. I seneste hjemmekamp mod Örebro var man klart dominerende, og det var fortjent at man vandt over den daværende serieleder. Senest hev man også tre point hjem mod Tingsryd. Djurgården har kun ført i en af deres fem hjemmekampe efter 1. periode.

Med tilgangen af Douglas Murray og især Gabriel Landeskoog fra NHL er holdet dog forstærket. Fredrik Weigel (uden betydning), Dustin Johner (vigtig), Nils Andersson (ikke spillet endnu) og Phillip Holm (vigtig) er forsat ikke med. Fredrik Bremberg (vigtig) er tilbage fra skade.

Oprykkerne fra Karlskrona har fået en svær start, hvilket for nylig kostede en trænerfyring. Man har haft det rigtig svært når man ikke har spillet hjemme i Telenor Arena. Hverken offensiv og defensiv fungerer helt for holdet for tiden, og det gør det ikke bedre at man må undvære førstemålmand Timo Leinonen og Kent McDonell (forward - 1. kæde). Man har været bagud i 1. periode i tre ud af sine fem udekampe.

Jeg forventer at Djurgården ligger godt med pres på fra start af. Man har momentum i spillet for tiden. Det kører slet ikke for Karlskrona for tiden og dertil kommer så, at man må undvære to profiler. Det kræver en god præstation af reservemålmand Oskar Östlund (der lukker lige over 3 mål ind pr. kamp) og en meget effektiv offensiv, hvis man skal have noget med fra denne svære udekamp.
Denne tråd er relateret til Djurgården - Karlskrona HK

6 Kommentar

Tilføj kommentar