18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Brian Dabul - Eric Prodon: kommentar

Brian Dabul har været klart bedst på hardcourt i denne sæson, men han har hængt noget efter på grus - hvor det kun er blevet til en enkelt god turnering. Dabul er placeret oppe som nummer 87 på ranglisten og det vidner om den store stabilitet han spiller med. Han var ude i en meget lang kamp mod Ciric i anden runde, som måtte afgøres af en tie-break i tredje sæt.

Eric Prodon har imponeret Challenger Touren med sine resultater, og antal kampe, på grus i denne sæson. Han har to challenger-titler med i bagagen og har spillet to rigtig gode kampe indledende i denne turnering. Prodon spiller med lidt mere præcision i sit spil end Dabul og selvtilliden er meget høj. Prodon er placeret som nummer 157 på ranglisten.

Dabul er bedre, når han spiller sit bedste tennis. De står 1-1 H2H, men Prodon har været meget bedre på grus i denne sæson og har virkelig forbedret sit spil. Oddset er sat med Dabul som rimelig favorit, men Prodon er slet ikke uden chancer og med det spil han har, så er det tæt på ét coinflip.
Denne tråd er relateret til Brian Dabul - Eric Prodon

1 Kommentar

Tilføj kommentar