18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Borussia Mönchengladbach-Freiburg (07/05)

Martin K. Andersen har lagt en analyse op på denne kamp.Analysens indledning:Endnu et odds jeg ikke forventer holder til kampstart.

Gladbach har momentum efter flotte sejre over Dortmund, Hannover og Køln (og lige-ved-og-næsten resultater mod Mainz og Bayern), og har nu en reel chance for at spille sig ud af nedrykningen.

Med to point op til Frankfurt på 16. pladsen (play-off) og tre point til den sikre redning på 15. pladsen, er muligheden der - specielt med tanke på, at det kører skidt for Frankfurt, der endda har Dortmund på udebane i sidste runde og Gladbach møder et umotiveret HSV-mandskab.

Freiburg er også uden motivation og det har været tydeligt de sidste uger. Senest vandt man dog 2-0 ude over HSV, men det var en kamp mellem to hold uden noget at spille for og den kunne have svinget begge veje.

Freiburgs to eneste sejre i ni kampe har været mod umotiverede hold. Mod hold der havde noget at spille for, har forskellen i indsats og vilje været tydelig mellem modstanderen og Freiburg.

1,67 er ikke en gave, men dog spilbart. Oddset er dog på vej ned og jeg vil anbefale et tidligt spil på Gladbach.
Denne tråd er relateret til Borussia Mönchengladbach - Freiburg

2 Kommentar

Tilføj kommentar