18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Betis-Atletico Madrid (24/01)

Frank Pilantra har lagt en analyse op på denne kamp.Analysens indledning:Returopgør i kvaartfinalen i den spanske Copa del Rey.

Atlético Madrid har en 2-0-sejr med i bagagen til returmødet med Betis om en plads i semifinalen i Copa del Rey, men den argentinske træner Diego Simeone har måtte efterlade den skadede topscorer Radamel Falcão hjemme i Madrid, og det kan stoppe målfesten for de succesfulde Atlético-drenge.

Simeone vil sandsynligvis vælge en defensiv taktik, som han efterhånden er berygtet for i udekampene, hvor 7 af 9 ligakampe er endt målfattige.

Betis skal selvfølgelig frem og presse, og træner Pepe Mel satser igen på de erfarne Rubén Castro og Jorge Molina i front, men Betis er ikke et offensivt stærkt mandskab, og det kan blive svært at komme igennem Atléticos forsvarsmur.

Sidst Atletico Madrid besøgte Betis på "Villamarín" tog de derfra med en 4-2 sejr, så det KAN ende med en målfest. Men her er fundet værdi i et "Under 3 mål asian", hvor indskuddet tilbagebetales ved præcis 3 mål i kampen.
Denne tråd er relateret til Real Betis - Atletico Madrid

7 Kommentar

Tilføj kommentar