18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Betis-Athletic Bilbao (11/02)

Martin Knudsen har lagt en analyse op på denne kamp.Analysens indledning:Betis er efterhånden nødt til at få nogle sejre igen efter en rigtig dårlige stime med kun 1 point i fire kampe. I aftenes kamp har man overfor sig et hold fuld af selvtillid, der netop har kvalificeret sig til Copa del Rey-finalen og i øjeblikket scorer mål på samlebånd.

Begge hold har scoret i 8 af de seneste 10 ligakampe. Betis har lukket mål ind i 9 af de samme 10 kampe, mens Athletic har holdt buret rent i 2 af de ti kampe.

Hos Betis vil træner Mel måske prøve med Fabricio på målmandsposten (hvor Casto har skuffet), eller har man en fuld trup. Bilbao mangler et par spillere, vigtigst af dem Ander på midtbanen

Betis scorer som oftest når de spiller hjemme, og kombineret med Athletics (Llorente’s) imponerende stime, ser jeg gode muligheder for at begge hold scorer i aftens kamp.
Denne tråd er relateret til Real Betis - Athletic Bilbao

3 Kommentar

Tilføj kommentar