18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Augsburg-Freiburg (06/08)

Martin K. Andersen har lagt en analyse op på denne kamp.Analysens indledning:Der kan være en målfattig kamp i vente når oprykkerne fra Augsburg, i deres første Bundesligakamp nogensinde, tager imod Freiburg.

Begge hold forventes at blive involveret i nedrykningsstriden, så allerede fra dag ét kan resultatet af denne kamp blive vital.

Augsburg scorede mange mål i 2. Bundesliga, men mod forsvarere på et højere niveau kommer det nok til at knibe med målene, da man i høj grad mangler folk med BL-erfaring. Vigtigere for dette spil er dog det faktum, at Augsburg må starte sæsonen uden tre vigtige angribere (heriblandt topscorer Nando Rafael).

Freiburg var det fjerdemindste scorende hold sidste sæson og var alt for ofte afhængige af, at Papiss Cisse (22 af holdets 41 mål) præsterede.
Denne tråd er relateret til Augsburg - Freiburg

1 Kommentar

Tilføj kommentar