18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Atletico MG-Olimpia (25/07)

Torben N. Sørensen har lagt en analyse op på denne kamp.Analysens indledning:
Showdown i Sydamerika - returr-kamp i Copa Libertadores-finalen, hvor Olimpia Asuncion for en uge siden vandt 2-0 hjemme.

Olimpia-mandskabet gør dog klogt i ikke at sælge skindet, før bjørnen er skudt, idet der venter dem 90 meget vanskelige minutter på Mineirao i Belo Horizonte, hvor Atletico Mineiro givet vil sætte et voldsomt pres ind.

Hjemmebane-fordelen er uhygelig tung i disse opgør, således sluttede samtlige fire semifinale-kampe, samt altså også det første finale-opgør, med hjemmesejre, og i denne Copa Libertadores-turnering er Atletico Mineiro indtil videre 5-1-0 på hjemmebane.

Med 2-0 i ryggen fra den første kamp er Olimpia Asuncion relativt klare favoritter til at tage Copa Libertadores-trofæet, men Atletico Mineiro er mindst lige så store favoritter til i hvert fald at vinde hjemmekampen. Om brasilianerne så kan vinde stort nok til at vende det samlede bilede, er en anden sag.

Skal man pege på et argument imod dette bet, må det være prisen, som er præget af en generel overvurdering af de brasilianske klubber. Imidlertid gør de taktiske omstændigheder – Olimpia Asuncion skal ingen steder, selvom de skulle komme bagud med en enkelt pind – at Atletico Mineiro-sejr (ikke samlet, men blot for at vinde hjemmekampen), bør tilskrives én-to procent ekstra.

Endvidere er vigtige spillere meldt tvivlsomme for Atletico Mineiro – Ronaldinho, Diego Tardelli, Pierre – men det kan snildt tænkes bare at være røgslør.
Denne tråd er relateret til Atletico MG - Olimpia

1 Kommentar

Tilføj kommentar