18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Andy Murray - Kristian Pless

22/02/07 21:30 Andy Murray - Kristian Pless (0.00-1.50) 2 @ 3.00 ved 10Bet

Chancevurdering: 60-40 - Betvalue: 120%

Dette væddemål går ud på, at Kristian Pless skal vinde mindst ét sæt mod Murray i aftenens kamp.

Når disse to spillere tørner sammen i aftenens opgør, vil det nemlig være en gentagelse af sidste uges kamp, som ligeledes var på det indendørs underlag i San Jose og altså ligeledes i USA. For nu er ATPs rundtur i USA nemlig nået til Memphis og til en turnering, som rummer næsten det samme felt som i sidste uge, hvorved der selvfølgelig er stor mulighed for at rende en i en spiller, man netop har mødt, og det er altså tilfældet i aften.

For da Murray og Pless mødtes i sidste uge, var der tale om en Kristian Pless, der spillede som nat og dag i kampen, som Murray altså vandt med 6-0 6-7 6-4. I første sæt dominerede Murray totalt kampen, da han fra baglinien udplacerede Kristian Pless fuldstændig. Pless, som normalt ellers gør det ganske udemærket på baglinien, fik ikke et ben til jorden, og dermed kunne Murray altså med lethed styre danskeren rundt på banen. Der var simpelthen klasseforskel på det punkt.

Da Kristian Pless så efter første sæt valgte at skifte spillestil blev tingene straks lysere for fynboen, der nu i øvrigt privat holder til i Dubai. Pless begyndte at gå frem til nettet, og det resulterede i adskillige point, da netop netspillet ladet til at være en svaghed hos Andy Murray.
Dermed kom danskeren tilbage i kampen, men tabte altså knebent til sidst til den i forvejen store favorit. Men netop dette er ifølge Kristian selv et af dagens klare fokuspunkter, og vi kan altså forvente en spillestil, der presser Murrays svagheder, og det er her, jeg mener, der er store muligheder for danskeren.

Det skal også lige siges, at danskeren i sidste uge slet ikke følte sig godt tilpas på det nylagte underlag i San Jose, og han udtaler selv til sin hjemmeside, at han føler sig langt bedre rustet i denne uge!

Pless viste da også storform i går, da han slog Igor Kunitsyn sikkert i to sæt, og lavede utroligt lidt uprovokerede fejl. Det vidner dermed om stor form og fokus hos danskeren.

Andy Murray derimod virker en smule træt efter sejren i San Jose, som virkelig trak tænder ud for britten, der måtte slide hårdt for den samlede sejr. Han var da også i vanskeligheder i 1.runde kampen mod den ellers harmløse Frank Dancevic.

Så jeg mener helt klart, der er god grund til at tro, at Kristian Pless til odds 3 kan hente mindst et sæt hjem i aften.

Dette var alt for mig, håber jeg fik overbevist jer, og at I bærer over med evt. stavefejl.

Fortsat god aften - jeg modtager gerne respons.

10 Kommentar

Tilføj kommentar