18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

AC Horsens-FC Midtjylland (09/12)

Tommy Shearer har lagt en analyse op på denne kamp.Analysens indledning:Vejrforholdene er ikke de bedste i øjeblikket, da Danmark har været ramt af en snestorm. Jeg synes det er til hjemmeholdets fordel, at banen er glat og ikke mindst mudret, hvorfor kampen kommer til at blive spillet mere på de fysiske præmisser frem for det tekniske velpolerede spil. Ydermere, så er oddsene steget fra omkring 2,25 og op til 2,7, hvilket indebærer værdi for undertegnede.

Horsens leverede ikke ligefrem poleret spil, men en flot fighter-indsats hos OB i pokalkampen onsdag, hvor man vandt 4-2 via forlænget spilletid. Den fysiske del bliver nok afgørende i dag pga. banen og her har man spillere som Mads Agesen, Nabil Aslam, Henrik Toft, Lasse Kryger mv., som kan true udeholdets defensiv på dødboldene.

FCM har sådan set spillet en god gang fodbold, men de har været hamrende ineffektive, hvilket man også så sidst mod Silkeborg. Det helt store problem har været, at deres angribere ikke har ramt nogen som helst målform.. Deres vævre spillere, b.l.a. Danny Olsen, Petter Andersson og Rilwan Hassan, kan få det svært på den mudrede bane i dag.

Horsens hjemmebanestatistik er absolut ikke godkendt, men de har umiddelbart en god mulighed i dag, mod et sårbart hold uden offensive spillere i topform. Mod spillet taler at Horsens har en lang midtugekamp i benene.
Denne tråd er relateret til AC Horsens - FC Midtjylland

6 Kommentar

Tilføj kommentar