18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

AC Horsens - AaB

At AaB er favorit i denne må guderne vide hvorfor.
Et hold som har præsteret dårligst af alle i snart et helt år, kan vel ikke have favoritværdighed over nogle hold i ligaen på udebane?

Med andre ord så tror jeg AaB får det svært her. Og problemet for AaB er især også at selv om de kommer foran, så får de problemer, som man så det mod Hobro.

Som jeg nævner i et andet bet på kampen her. Så synes jeg det skal med at AaB kun har scoret 5 mål i 5 kampe, men hvor det ene altså var straffe af Pohl, samt et selvmål.
AaB har altså kun scoret 3 mål i åbent spil, et af Flores (midt) et af Blåbjerg (forsvar/indskiftet) og endelig et af Risgård (angreb), som iøvrigt kom efter et gigantisk forsvarkiks af Hobro.
Det virker som at AaB har svært ved at finde en gameplan, og taktikken skinner mildest talt ikke særligt tydeligt igennem. Hvilket ovenstående også er er udtryk for.

Af andet kan der også nævnes Pohls nye udtagelse til u21 landsholdet. Noget som kan hjælpe ham til at give ham lidt tro på egne evner.

Jeg er dog selvfølgelig gået hele vejen på Horsens, som må komme fulde af selvtillid og mose et spinkelt AaB hold på fysikken..

Denne tråd er relateret til AC Horsens - AaB

Tilføj kommentar