18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

AaB-Brøndby IF (22/07)

Frank Pilantra har lagt en analyse op på denne kamp.Analysens indledning:Vi fik nogle forrygende premierekampe i sæsonens første spillerunde i Superligaen. Der var godt gang i netmaskerne; medmindre du havde valgt at følge AaB eller Brøndby.

Begge klubber blev op til sæsonen regnet blandt det store felt af nedrykningskandidater, og specielt Brøndby levede op til forventningerne med en 0-1 skuffelse på hjemmebane mod OB.
AaB fik trods alt hentet et enkelt point med 1-1 mod AGF i Aarhus med en sen udligning i overtiden.

Offensivt er nordjyderne tvunget til at satse på målhumøret hos Nicklas Helenius, der får støtte af teenageren Lucas Andersen som improviseret frontangriber.

Auri har det tårnhøje monster Simon Makienok alene i front, mens han håber på, at Michael Krohn-Dehli kan overføre noget af EM spillet til Brøndby trøjen. Den offensive taktik lykkedes ikke i sidste sæson, hvor Brøndby var et af ligaens mindst scorende mandskaber; i øvrigt stærkt forfulgt af AaB, der heller ikke har vist skræmmende offensiv styrke.

Det ligner et ret tæt opgør, og der er udsigt til en målfattig kamp på Nordjyske Arena.
Denne tråd er relateret til AaB - Brøndby IF

1 Kommentar

Tilføj kommentar