18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

OddsXpert: Inter-Milan

Champions League-kampen Inter-Milan blev i går afbrudt før tid pga tilskueruroligheder. Opgøret var en del af tirsdagens udvalg i OddsXpert-konkurrencen. Hvad skal der ske hér?

Vores regler for OddsXpert (http://www.betxpert.com/oddsxp… ) omtaler ikke direkte afbrudte kampe, men henviser i punkt 11 til Sportingbets regler. Og her fremgår det, under fodbold (http://dk.sportingbet.com/cont… ), at en kamp, der afbrydes før ’90 minutters spil’ er gennemført, vil blive annulleret, hvis den ikke spilles inden førstkommende mandag.

Sandsynligvis vil UEFA undgå genoptagelse af den afbrudte kamp og i stedet blot dømme Inter som taber med 0-3. Og det vil så føre til annullering i OddsXpert. Men vi er nødt til at afvente UEFAs officielle afgørelse, før vi kan opdatere OddsXpert-resultatet for Inter-Milan.

UEFA holder møde om sagen på fredag.

Mvh Jens Bøye, administration, BetXpert

Tilføj kommentar