18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

New Jersey Devils - Ottawa Senators NHL playoffs

Hej

Efter en godkendt aften i går med en smal (og lidt ufortjent) sejr til Sabres, prøver vi igen i aften med et lille tip.

Ottawa vandt den 1. kamp i New Jersey med 5-4. En lidt højere score, ned man måske havde forventet inden kampstart. Det mest bemærkelsesværdige i den kamp, var dog at Sens var foran 4-0 efter små 17 minutter af første periode, inden Devils nåede at reducere til 1-4 inden pausen melle 1. og 2. periode.

Ottawa havde 9 skud på mål i 1. periode, og heraf lod Brodeur altså de 4 passere. Ikke ligefrem noget man ser hver dag fra hans side. Det var i det hele taget en meget mærkelig start på kampen....og nogle ret mærkelige mål. 3 af de 4 mål var uassisterede, 1 af disse 3 endda da Sens var i undertal.

Bagud 1-4 var det naturligvis op ad bakke for Devils i 2. og 3. periode, og de gjorde det ret fornuftigt i resten af kampen. Hente føringen kunne de som bekendt dog ikke.
Det skal dog tilføjes, at Brodeur spillede sig gevaldigt op i de sidste 2 perioder og havde flere store redninger. Kunne forestille mig, at han er ekstra tændt til i nat efter den tvivlsomme 1. periode i game 1.

Devils får til game 2 deres kaptajn Patrick Elias tilbage efter sygdom. Han har været sengeliggende de sidste 4 dage, men det har mest været for at få sygdommen helt ud af kroppen. Han var i dag på skøjter i 45 minutter og ifølge eget udsagn, føler han sig klar igen. Væsentlig styrkelse af Devils offensiv og holdet som helhed, da det altid er godt at en rutineret mand som Kaptajn Elias med.

Sens stiller op uforandret i forhold til game 1.

Med Elias tilbage og med Brodeur, der har lidt at revanchere, tror jeg, at Devils napper game 2.

1-tallet spillet til odds 2,46 hos Betfair.

8 Kommentar

Tilføj kommentar