18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Info: Østrig - Kroatien

Hej alle sammen.

I aften spiller Østrig mod Kroatien i venskabskamp, som dertil også betragtes som optakt til EM-kvalifikation.

Kampen afvikles på Pörtschacher Wörthersee-Arena, Klagenfurt, Østrig.
Underlag: naturgræs.

Østrigerne er top-tændte til aftenens opgør mod Kroatien, hvor den østrigske landstræner, Didi Constantini, er afklaret med, at gæsterne er favoritter, selvom de må undvære en række stamspillere til kampen.

Kampen betragtes som en optaktskamp til EM-kvalifikationen.

Kampen i aften er til fordel for østrigerne - både med henblik på, at de har en klar fordel i at spille på hjemmebane i Klagenfurt samt gæsterne er uden diverse stamspillere, heriblandt Ivica Olic. Der er endnu stor tvivl om, hvorvidt den kroatiske landstræner stiller op med et halvt reservespækket mandskab, eller om fx Petric kommer på banen. Han vil ikke rigtig sige noget om det endnu. Men sikkert er det, at der kommer reserver på banen. Fx kommer Danijel Subašić til at vogte målet i stedet for den faste Moskva-keeper, Stipe Pletikosa.

Østrigerne vil helt klart satse på, at få point i opgøret i aften mod Kroatien. Matchen handler om revanche, da østrigerne har tabt alle fire kampe mod gæsterne gennem de seneste år, og det vil derfor være fryd, hvis de kan få point med fra kampen.

Østigerne er kontra-stærke, og besidder en solid offensiv. I aften stiller man formentlig op med Marc Janko og Roman Wallner, som de to frontangribere. I forsvaret ser det en del mere svækket ud, da en spiller som højrebacken Prödl, ikke har fået ret meget spilletid i denne sæson og virker til at være ude af form. På midtbanen er der tvivl om, hvordan kæden skal se ud. Man har en del spillere at vælge imellem, og Didi har snakket lidt om Junuzovic, Leitgeb, Hernik, Korkmaz og Baumgartlinger. Man vil helt klart gøre brug af kanterne i aften, som skal lægge bolden til rette til angriberne - både Janko og Wallner er hurtige spillere, og især indlæg vil da også komme mange af, da begge også er hovedstødsstærke.

I en kroatiske trup, har cheftræner Bilic snakket om, at benytte Petric og Jelavic som de to angribere. Men igen - han virker meget hemmelighedsfuld, og det kan endnu ikke vides, om han når at ændre sine planer (hvis han da har nogle??). Han kan også benytte sig af den stærke Arsenal-spiller, Eduardo da Silva. Så helt ringe spillere har han ikke udtaget til aftens kamp. Kroatien er et teknisk stærkt mandskab, der spiller meget nede ved jorden, men som også er gode til dødbolde.

Kroaterne har det stærkeste mandskab, men man skal bestemt ikke undervurderer østrigerne, som også besidder stærke spillere - såvel offensivt som defensivt. Kroatien er favoritter, men er de gjort til for store favoritter, taget teamnews i betragtning? .. Østrigerne spiller på hjemmebane og er motiverede, da de "kun" spiller om revanche, idet de endnu ikke har vundet over Kroatien.

Trupnyt for Østrig
Mangler: Ekrem Dağ (forsvar), Jakob Jantscher (midtbane), Daniel Beichler (midtbane/angriber), Veli Kavlak (midtbane) og Andreas Ulmer (defensiv allrounder).

Harnik, Korkmaz, Junuzovic, Gspurning og Pehlivan er udtaget som afløsere.

Trupnyt for Kroatien
Mangler: Danijel Pranjić (midtbane), Ivica Olić (angriber), Niko Kranjčar (midtbane), Vedran Ćorluka (forsvar), og Ivan Rakitić (off. midtbane).

Afløserne er talentfulde reservespillere, men idet Kroatien har en stærk og bred trup i forvejen, mener cheftræner Bilic ikke, at fraværene er noget problem.

Begge mandskaber er ramt af fravær, men hvis man ser på, hvor meget de forskellige spillere har fået af spilletid på landsholdet og deres vigtighed, ser det klart værst ud for gæsterne, som må undvære en række stamspillere.

Kick-off i aften kl 20:30.

Vurdér selv.

4 Kommentar

Tilføj kommentar