18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Hold-analyse Tyskland: kommentar

Hildebrands kommentar er umiddelbart forståelig, men har man set ham spille i Valencia er det uforståeligt. Han har vist sig meget usikker. Det er muligt, at det er lidt sværere, at spille i den spanske række end tyske, og spille for et hold i krise osv., men Hildebrand har vist sig utrolig usikker i flere situationer, og været alt for svingende.

Derimod har alder været ufattelig stabil af en 23-årig. Vel kun lavet en fejl imod Petersburg i uefacuppen på en hel sæson. Ellers er det svært at pege på, hvorfor han ikke skulle udtages.

Enke er også god, men havde nu hellere set frank rost, som jeg mener placerer sig bedre og har bedre reflekser på trods af hans alder. Ligeledes har frank rost vel begået 0 fejl i denne sæson, og har meget rutine. Hvorfor han ikke er blevet udtaget i stedet for Lehman er mig også ulogisk. Kan egentligt ikke se hvorfor han skulle have større problemer med Fernando Torres og co (ja de er bedre, men ændrer da ikke ved, at rost er en bedre målmand end lehman) end angriberne i bundesligaen. Det gælder ligeså for Adler. Hvad er det negative ved at lade ham starte? Ja han er urutineret, dvs. han ikke har spillet så mange kampe på højt niveau, men det er da ikke et argument i sig selv. Bliver han nervøs, og bange, og træffer forkerte beslutninger? Det tror jeg ikke. Gør en gammel målmand, der ikke er i form, og som har spillet forfærdeligt for landsholdet og arsenal denne sæson det? Ja, det tror jeg.

24 Kommentar

Tilføj kommentar