De mødes i kvartfinaler nr. 1 mod nr. 8, nr. 2 mod nr. 7 osv. bedst af 3 kampe. Semifinaler og finaler bedst af 5 kampe.
Semifinalerne kunne ligne Panathinaikos-????? og Olympiakos-Aris.
Olympiakos har godt nok tabt begge kampe til Aris i denne sæson. Men jeg tror de kan køre den hjem på hjemmebane med 3-2 i kampe. Så vi får finalen mellem Panathinaikos og Olympiakos.
Skuffende for Olympiakos kom de ikke med i Euroleague Final Four, på hjemmebane, og dermed er det græske mesterskab eneste mulighed for at træner Gershon kan vinde noget i sin første sæson i Olympiakos. Mens Panathinaikos nok mest vil have fokus på at vinde Euroleague på hjemmebane.
Hidtil har de spillet 2 tætte kampe i denne sæson med en ude-sejr til hver. Men det var nærmest forrykt den måde Olympiakos tabte på hjemmebane.
Synes det virker lidt højt, med min forholdsvis beskedne basketviden.
Der mangler 4 runder i grundspillet.
med følgende stilling.
1. Panathinaikos 20-2
3. Olympiakos 18-4
2. Aris 18-4
4. Panionios 13-9
5. PAOK 13-9
6. Panellinios 12-10
7. Olimpia L. 12-10
8. Maroussi 9-13
--------------------------
9. Olimpiada P. 8-13
10. AEK 8-13
11. Egaleo 7-15
12. AEL Larissa 6-16
13. Apollon 5-17
14. Makedonikos 4-18
De mødes i kvartfinaler nr. 1 mod nr. 8, nr. 2 mod nr. 7 osv. bedst af 3 kampe.
Semifinaler og finaler bedst af 5 kampe.
Semifinalerne kunne ligne Panathinaikos-????? og Olympiakos-Aris.
Olympiakos har godt nok tabt begge kampe til Aris i denne sæson.
Men jeg tror de kan køre den hjem på hjemmebane med 3-2 i kampe.
Så vi får finalen mellem Panathinaikos og Olympiakos.
Skuffende for Olympiakos kom de ikke med i Euroleague Final Four, på hjemmebane, og dermed er det græske mesterskab eneste mulighed for at træner Gershon kan vinde noget i sin første sæson i Olympiakos.
Mens Panathinaikos nok mest vil have fokus på at vinde Euroleague på hjemmebane.
Hidtil har de spillet 2 tætte kampe i denne sæson med en ude-sejr til hver.
Men det var nærmest forrykt den måde Olympiakos tabte på hjemmebane.
http://www.youtube.com/watch?v…
Hvad siger basketball-eksperterne, er Pao bare for stærke, eller har Olympiakos en realistisk chance for at gøre det.