18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

From Russia With Fix 2.0

13 kommentarer
1 Visninger
Yes, så er vi på den igen. Rygtebørsen taler atter sit tydelige sprog.

Russia Division 1
Nizhny Novgorod - Nosta
Oddsfald på hjemmeholdet: 2.00 --> 1.50
Kun 4 ud af ca. 15 bookier modtager spil på kampen.
Kampstart: 14.00 Torsdag.

Hvad kan vi så bruge dette til ?

Dette er to hold som er direkte konkurrenter om at undgå nedrykning. Hjemmeholdet ligger lige over nedrykningsstregen med 43 points mens Nosta ligger lige under med 37 points.

De 5 nederste hold ryger ud.

Stats: http://www.soccerway.com/match…

Hvad vil der ske i denne kamp?

Teori 1) Hjemmeholdet har købt kampen af udeholdet, sådan så de kan være relativt fri for nedrykning hvis de vinder. Udeholdet har kæmpet godt i de sidste 5 kampe med gode resultater mod udmærkede hold, men vælger nu pludselig at sælge deres chance for overlevelse til en direkte konkurrent! Lyder det ikke lidt vanvittigt? :D

Teori 2) Jeg husker mindst 2 fodbold rygte fix i Rusland inden for de seneste år som ikke gik hjem, men hvor oddset faldt fra ca. 2.00 --> 1.25. Det samme er i øvrigt sket i to tennis kampe spillet i Moskva for et par dage siden, hvor oddset også faldt kraftigt uden at favoritspilleren vandt. Teori 2 går altså ud på at markedet her er ved at blive manipuleret ned ned til 1.25 - 1.30 stykker sådan så dem der har gjort det kan spille på X2 i denne kamp til et højt odds.

Hvilken teori er i mest til ?

Det bliver spændende at se hvad oddsne bliver i morgen før kampstart og om nogen bookier overhovedet vil tage imod spil til den tid.

13 Kommentar

Tilføj kommentar