18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Fransk spillemonopol tabte principsag

sakset fra Ekstra Bladet:

"Den franske stat har ligesom flere andre EU-lande forsøgt med næb og klør at forsvare det hjemlige spillemonopol mod udenlandsk konkurrence. Det mærkede bossen for Unibet, svenskeren Petter Nylander, på sin egen krop, da han sidste år blev varetægtsfængslet, fordi Unibet havde annonceret for poker i Frankrig.

I dag har piben fået en anden lyd. Den fælles-europæiske spilleorganisation (European Gambling and Betting Association) stævnede Frankrig for brud mod EU-lovgivningen, og den sag vandt organisationen ved retten i Versailles forleden.

Organisationen har fået blod på tanden og vil i nærmeste fremtid indbringe Tyskland for en lignende domstol, som følge af det tyske online pokerforbud, der trådte i kraft ved årsskiftet."

Dejlige nyheder for dem der skulle være interesseret!

Tilføj kommentar