18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Hviderusland - Danmark (BankShot)

Jeg kan godt følge spillet, men jeg er ikke helt enig. Der er simpelthen for mange usikre faktorer.

Danmark tabte kun én kamp i sidste års kvalifikation med den størrelse og det var i katastrofen mod Schweiz. Hviderusserne vandt ingen så stort.

Der skal spilles seks kampe på tre uger(inkl. tre rejser), så man kunne forestille sig, at hviderusserne vil stoppe med at spille, hvis de kommer op stort, mens DK nok vil fortsætte med at spille hårdere i jagten på det internationale niveau.

Så er hviderussernes spillere heller ikke bedre. Størstedelen spiller stadig hjemme og kun to for de overbevisende mestre fra Minsk de seneste år. Et hold Bakken Bears spillede lige op med i Eurochallenge. At dømme ud fra analysen kender du i øvrigt de spillere stort set lige så skidt som undertegnede - det er altså lidt af en ubekendt i et spil.

Jeg vil dog erkende, at jeg lurede på spillet, men simpelthen synes at 18,5 er for høj en line til en landskamp, hvor vi ikke rigtig kender niveauet på holdene.
Denne tråd er relateret til Hviderusland - Danmark

2 Kommentar

Tilføj kommentar