18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Genoa - Lazio (steneren): kommentar

Det undrer ikke mig, at man kan få odds 5 på Hernanes.

Genoa lukker ikke ligefrem mange mål ind på hjemmebanen selvom du gør opmærksom på at seks af otte gæster har scoret. Ni mål i otte kampe er 13. bedste hjemmeforsvar (delt) og det er vel ikke galt for et hold der er 11 i ligaen.

Lazio scorer ikke ret mange ude. Af de ti bedst placerede hold er der kun ét hold der har scoret færre hold på udebane end Lazio.

Bookmakerne forventer heller ikke at det bliver en målrig kamp. Således er de gennemsnitlige odds på o/u 2,5 i skrivende stund 2,28/1,59.

I min optik skal det ikke tillægges særlig stor betydning at han er delt topscorer. Lazios mål er fordelt på ganske mange spillere. Hernanes har ikke lavet nogen stor andel af de holdet har scoret, så hvis Lazio kommer på tavlen er sandsynligheden for at det er ham ikke overvældende.

Hernanes sad over i 11. spillerunde imod Cesena. Desuden er han midtbanespiller og ikke angriber.

Mit bud på en CV ville være 18%, men personligt ville jeg gerne op omkring 6,20-6,30 før det virkelig tiltalte mig, men jeg håber selvfølgelig at dit bet går hjem.
Denne tråd er relateret til Genoa - Lazio

12 Kommentar

Tilføj kommentar