18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Barcelona - Athletic Bilbao (NSeydel)

Jeg kunne godt forestille mig, at begge hold sparer spillere, da denne kamp kommer i et sammenpresset program for begge hold. Begge stillede i stort set stærkeste i de europæiske midtugekampe.

Det er værd at bemærke, at Bilbao altså har spillet udekamp i Tyskland torsdag aften og de har derfor ikke haft optimal forberedelse og restitution op til denne kamp. Barcelona har trods alt haft en ekstra dags hvile og det er ikke helt uden betydning.

Ydermere tror jeg også, at der vil være en forskel i motivation for de to hold. Barcelona har på ny fået muligheden for at vinde mesterskabet efter Real Madrid har åbnet døren på klem med to uafgjorte kampe i træk. Umiddelbart tror jeg vi får 3-4 udskiftninger i startopstillingen i forhold til seneste kamp, men da Barcelona mod Milan bl.a. havde fabregas, Pedro pg Thiago på bænken, så vil det ikke være den helt store svækkelse såfremt de tre starter istedet denne gang.

Som jeg ser det, så har Bilbao reelt udspillet deres chance for at snuppe en Ch.L. placering i ligaen. Bilbao ligger pt. på 11.pladsen og har pt. 9 points op til både Valencia (3.pladsen) og Malaga (4. pladsen). Og med 9 kampe tilbage af sæsonen er det ret usandsynligt, at de skulle kunne gå forbi et af de hold. Derudover er der også 6 andre hold, som Bilbao skal forbi.

Men er Bilbao så ikke motiveret til at kæmpe for en placering i ligaen, som kan udløse EL plads til næste år? Næppe da den allerede er indløst med Bilbaos deltagelse i Copa del Rey finalen mod netop Barcelona.

Bilbao kan derfor fokusere fuldt ud på pokalfinalen og Europa League, hvor de også er bookmakernes favorit til titlen efter flere flotte præstationer. Senest en 4-2 triumf ude mod Schalke.

Forholdet mellem de to holds trænere er også yderst godt, da Bielsa er Pep Guardiolas mentor og forbillede. Så alt i alt forventer jeg en stille og rolig Barca sejr som meget vel kan være afgjort i første halvleg, da begge hold formentlig gerne vil have overstået kampen i ro og mag, så de er klar til vigtige kampe i de europæiske turneringer i næste uge.
Denne tråd er relateret til Barcelona - Athletic Bilbao

11 Kommentar

Tilføj kommentar