18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

AIK - Kalmar FF (theodorgjerding)

1 kommentar
1 Visninger
"AIK Stockholm har haft et par gyldne chancer for at stikke af fra IFK Norrköping, men har ikke formået at slå et afgørende hul. Måske er der gået en smule gummiben i den? Alt presset er på hjemmeholdet i denne kamp."

Det er da nærmere Peking med gummiben. Peking kun 4 point i de seneste 6 kampe. AIK havde en god mulighed for at slå et hul og det var i sidste udekamp mod jsödra, men det er jo på bekostning af alle de point som Peking har sat over styr.

Synes i øvrigt ikke at Kalmar har været meget værd på udebane, spillemæssigt. De slår jsödra med 1-0 efter at jsödra fik rødt midt i 1. halvleg, og de slår Helsingborg med 1-0 på deres eneste chance i hele kampen, hvilket ifølge Henke Larsson ikke engang var en chance. Og havde det ikke været fordi den dårligste målmand nogensinde i Allsvenskan havde vogtet buret, så havde der ikke været mål. AIK bør kunne slå dette Kalmar hold på hjemmebane, i en kamp hvor de kan sikre sølvet, men vil nok vente lidt og se kampindledningen an før jeg skulle foretage mig et spil.
Denne tråd er relateret til AIK - Kalmar FF

1 Kommentar

Tilføj kommentar