Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Roskilde kan overraske i Vejle
- Chance (1-X-2)
- 37-26-37%
- Betvalue
- 2107,3%
- Spilbar ned til odds
- 2,70
- Rigtig/forkert
Det taler for tippet:
- Vejle er i gang med at opbygge et hele nyt hold, og mange af spillerne er først føjet til truppen de sidste uger op til sæsonstart.
- I premierekampen mod Fremad Amager (1-1) stillede man med seks debutanter, og det var tydeligt, at holdet slet ikke er sammenspillet.
- Vejle havde bolden mest, men Fremad A havde de største chancer, og det ville slet ikke have været ufortjent, hvis det var blevet til en udesejr.
- Vigtige Egholm manglede i forsvaret mod Fremad A og bliver næppe klar. Desuden er midtbanestyrmand Kielstrup ikke i nærheden af 100 % endnu.
- Roskilde startede sæsonen fornemt med en sejr på 3-1 over oprykningsfavoritterne fra Hobro. Præcis som i testkampene så man ret stærke ud.
- Holdet er bygget op gennem et par år, og de satser på at blande sig i top 6. Man ser noget stærkere ud end Fremad A, der spillede lige op med Vejle.
- Roskilde har en god blanding af ungdom og rutine, og de har alle redskaber til at gøre ondt på et usammenspillet Vejle-hold.
- Offensiv-typer som Fetai, Nøhr og Blicher så skarpe ud mod Hobro og vil uden tvivl skabe chancer igen. Desuden er Bech (midtbane, fast) tilbage.
Det skal du holde øje med:
- Vejle vil sandsynligvis udvikle sig fra uge til uge, da man må formode, at de har hentet ok kvalitet. Her har de dog kun fire dage mellem kampene.
- Vejle har uden tvivl gode boldspillere på holdet. Det så man flere eksempler på mod Fremad A. Måske er enkeltmands-præstationer nok her?
- Normalt er der ikke værdi i odds 2,90 på, at et formodet midterhold slår en oprykningsfavorit ude. Men er Vejle mere end et midterhold p.t.?
- Roskilde døjer med skader. I første kamp var man uden Stefan Hansen (forsvar, fast), Thygesen (midt, fast) og Morten Nielsen (angriber, fast).
- Roskilde var skidt kørende på udebane i sidste sæson, hvor de kun fik tre sejre i 17 kampe.
- Roskilde stiller sig måske fint tilfreds med x i en udekamp mod Vejle. Omvendt får de ikke større muligheder for at slå Vejle i denne sæson.
Odds:
Oddset er svagt faldende. Det startede et par steder omkring 3,00. Nu er Danske Spil højest med odds 2,90, mens Bet365 følger lige efter med 2,87.
Hos toneangivende bookmaker på det licensløse marked fås odds 2,85.
Team News:
Vejle manglede den nyindkøbte forsvarer Anders Egholm i den seneste kamp. Desuden fik midtbanedynamoen Steffen Kielstrup kun 10 minutter på banen efter at være vendt tilbage ovenpå en skadespause.
Man stillede således mod Fremad Amager:
Bajza - Bisp, Fleckner, Egeris, Davidsen - Loua, Nagel, Ondoua, Gutierrez - Rasmussen, Vinicius.
Roskilde var uden forsvarer Stefan Hansen, midtbanespiller Mikkel Thygesen og angriber Morten Nielsen, som jeg formoder alle var skadede til kampen. De var alle tre mere eller mindre faste startere i foråret. Desuden var Jesper Bech fraværende med karantæne. Han er igen til rådighed.
Man stillede således mod Hobro:
Schram - Anders N, Qvist, Daniel J, Richter - Halse, Ljuti - Nøhr, Martin A, Blicher – Fetai.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar