18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tips & Spilforslag

FCSB - FC Utrecht: Under 2,5 Mål

1,8310bet
Spiltip af MIVI den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Opgør mellem rumænske Steaua Bukarest og hollandske Utrecht, i den meget tætte gruppe K i Europa League.

Steaua spiller mange tætte kampe, med få mål, og i sidste uge havde de tre kampe, så det er nok ikke utænkeligt at det er et hold med lidt tunge stænger der går på banen torsdag.

Sidste opgør mellem de to hold tegnede at billede af to hold der niveaumæssigt ligger tæt på hinanden, med et lille overtag til Utrecht, til gengæld mangler Utrecht 3 faste spillere til denne kamp.

Utrecht spillede ligesom Steaua 3 kampe i sidste uge. Her blev det senest til et 1-0 nederlag til ADO efter en meget uinspireret indsats. Utrecht er desuden et forholdsvis defensivt indstillet mandskab, og de har fået dårlige resultater på udebane indtil videre i sæsonen.

Hollænderne kommer sandsynligvis til Bukarest med et defensivt udgangspunkt i håb om at kunne holde Steaua fra scoringer, og jeg finder det sandsynligt at vi kommer til at se få mål i denne kamp.
Chance (Over-Under)
43-57%
Betvalue
1104,3%
Spilbar ned til odds
1,75
Rigtig/forkert
Læs 10bet-anmeldelse
Betting tip

Stillingen i gruppe k


 

Clubs

Pld

W

D

L

F

A

+/-

Pts

1

 Liverpool FC

3

1

2

0

4

1

3

5

2

 SSC Napoli

3

0

3

0

3

3

0

3

3

 FC Utrecht

3

0

3

0

1

1

0

3

4

 FC Steaua Bucureşti

3

0

2

1

5

8

-3

2

Steaua Bukarest

Steaua ligger efter 13 kampe, nummer 6 i den rumænske liga. De har hovedsagligt hentet deres point på hjemmebane, og generelt går det hverken godt eller dårligt.

I Europa League var de spået til en bundplads, og efter et 4-1 nederlag til Liverpool så det ud til at skulle holde stik. Så kom de dog foran 3-0 mod Napoli, men formåede at smide den føring væk, og spille 3-3..  Senest blev det så til et lidt heldigt point ude mod Utrecht, hvor det bølgede lidt frem og tilbage.

Formen:

Sun

17/10/10

LI1

Dinamo Bucureşti

2 - 1

Steaua Bucureşti

   

Thu

21/10/10

UEL

Utrecht

1 - 1

Steaua Bucureşti

   

Mon

25/10/10

LI1

Steaua Bucureşti

2 - 0

Pandurii Târgu Jiu

   

Wed

27/10/10

CUP

Steaua Bucureşti

P1 - 1

Sportul Studenţesc

   

Sun

31/10/10

LI1

Gloria Bistriţa

1 - 0

Steaua Bucureşti

   

Trupnyt

Karantæne til Pantelis Kapetanos (for)

FC Utrecht

Utrecht har ikke fået den start på Æresdivisionen som man havde drømt om, men til gengæld står de 3 point i Europa League efter nogle målfattige uafgjorte kampe. De har set ud som om det tætte program har voldt dem problemer, og igen i år har de vist sig klart stærkere på hjemmebane end ude.

Defensiven står stadig fint, til gengæld har offensiven ikke imponeret helt så meget som det var spået. Utrecht råder over to gode kreatører i Duplan og Dries Mertens, og det burde egentlig være nok til at fodre Mulenga og van Wolfsvinkel oppe foran. Mulenga gik dog i stykker i søndags og måtte i går gennem en operation i højre knæ, så ham ser man ikke noget til på torsdag. Samtidig har van Wolfsvinkel ikke levet op til det hype der har været omkring ham, og selvom han fra nogle eksperter bliver spået til at være det nye store angrebshåb, så har han i år, ikke vist klasse på andet end straffespark.

Defensiven bliver altså en vigtig faktor i kampen Steaua, især når offensiven ikke har vist sig så stærk som håbet. Utrecht fortsætter dog med at være meget farlige på dødbolde, og med Dries Mertens på holdet kan man ikke udelukke at der kan skabes noget offensivt.

Formen

Sat

16/10/10

ERE

Utrecht

2 - 2

De Graafschap

   

Thu

21/10/10

UEL

Utrecht

1 - 1

Steaua Bucureşti

   

Sun

24/10/10

ERE

Vitesse

1 - 4

Utrecht

   

Wed

27/10/10

ERE

Utrecht

2 - 0

Excelsior

   

Sun

31/10/10

ERE

ADO Den Haag

1 - 0

Utrecht

   

Trupnyt

Nana Asare (midt – fast)

Alje Schut (for – fast)

Ismo Vostermans (for – res)

Mulenga (ang – fast)

Fremtidige tips

Ekspert Monza-Carrarese
20 dec 15:00
Betvalue
1104%
1,60Betano
Ekspert Lazio - Cremonese
20 dec 18:00
Betvalue
1103%
1,65Betano
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4130%
5,00Unibet
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 7 kommentarer
Betvalue
5250%
5,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
5152%
8,00Danske Spil
Ekspert Kongens Nytårstale
31 dec 18:00
Betvalue
3120%
2,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00
Betvalue
4126%
6,00LeoVegas
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.