Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2) inklusiv handicap
- 47-0-53%
- Betvalue
- 1104,4%
- Spilbar ned til odds
- 1,89
- Rigtig/forkert
Jeg synes bookmakerne overvurderer det faktum, at Lyngby fik point i Herning sidste mandag, da de 2 hold mødtes der. Det fejlagtige røde kort (og efterfølgende mål på straffe) ændrede kampens præmisser fuldstændigt, men Lyngby kunne alligevel ikke drage fordel af dommer Michael Tykgaards fejl og sikre sig de 3 point - noget som kan koste dyrt i sidste ende. Begge hold kommer til kampen med nederlag i bagagen - FCM burde nok have haft point da de gæstede Silkeborg, mens Lyngby endnu engang smed point i overtiden, da man mandag aften tabte 1-2 til Esbjerg. Baneforhold, trupnyt og længere restitutionstid til FCM gør, at jeg finder udesejren fint betalt.
Lyngby
Lyngby ville få bronze hvis man kun spillede første halvleg - det fortæller egentlig historien om de kongeblå fra Lundtoftevej ganske godt. I første halvleg spiller man op med alle, men i de sidste 20 minutter går det galt. Sådan er det også gået i foråret, hvor man har smidt sejren i overtiden mod Brøndby, AaB og senest altså Esbjerg. Fysikken er ikke i top hos de kongeblå, og det har altså kostet point. Man er nu blot et enkelt point over nedrykningsstregen (med torsdagens kamp i baghånden), og det nager spillerne. Mod Esbjerg sad man dog på spillet til sidst, men alligevel lod man Esbjerg score. Man så ikke meget til profilen Kim Aabech i 2. halvleg, udover 5-10 minutter hvor han viste prøver på sit talent. Lyngby må til kampen undvære Jeppe Brandrup (højre back - fast/reserve) , som endnu ikke har spillet i foråret. Ayoub Sørensen (kant - reserve) er stadig ude, mens sloveneren Mitja Mörec sidder ude med rygproblemer. Hvad værre er for Lyngby er, at de med 95% sandsynlighed må undvære Morten Bertolt (midtbane - fast, anfører). Et hårdt slag for hjemmeholdet, da afløseren Esben Hansen ikke har samme niveau som tidligere.
Lyngbys trup:
1. Rune Pedersen
2 Cheikh Sarr
3. Marc Møller
4. Jakob Bresemann
8. Peter Madsen
9. Bajram Fetai
10. Kim Aabech
11. Patrick Mortensen
12. David Boysen
14. Mathias Tauber
15. Emil Larsen
18. Morten Bertolt
19. Jonas Henriksen
21. Anders Christiansen
23. Brian Hamalainen
24. Esben Hansen
25. Uffe Manich Bech
28. Ryan Johnson Laursen
31. Nicklas Højlund
19 mand er udtaget, og en enkelt sorteres fra inden kickoff - jeg tror det bliver Bertolt, som man ikke vil overbelaste.
FC Midtjylland
FC Midtjylland har længe ligget og kæmpet med om sølvet, men på det sidste er de faldet af på den. 2 uafgjorte (2-2 hjemme mod FCN og 4-4 hjemme mod Lyngby) og 2 nederlag (0-1 ude mod Silkeborg og 1-2 ude til SønderjyskE) er resultaterne for midtjyderne i de 4 sidste kampe. Man burde nok have slået FCN hjemme, men manglende koncentration i de bagerste kæder lukkede FCN ind i kampen. Mod Lyngby lagde man et massivt pres mod gæsternes mål, på trods af man var en mand i undertal i 65-70 minutter. Pointtabene har gjort, at man er kommet 6 point bag OB og 2 point bag BIF, men for en kamp mindre end begge. Man er derfor tvunget frem i kampen mod Lyngby, og jeg tror bestemt også FCM vil sætte sig på tingene. FCM må til kampen undvære midtbanemand Adigun Salami, mens stortalentet og U21-landsholdsspiller Erik Sviatchenko er langtiddskadet.
FC Midtjyllands trup:
Jonas Lössl, Kasper Jensen, Christian Sivebæk, Martin Albrechtsen, Alexander Ludwig, Kristian Bak Nielsen, Kristian Ipsa, Jesper Juelsgård, Jesper Lauridsen, Kasper Hansen, Izunna Uzochukwu, Mads Albæk, Danny Olsen, Jonas Borring, Jakob Poulsen, Rilwan Hassan, Mikkel Thygesen, Ken Fagerberg, Sylvester Igboun, Mads Hvilsom
20 mand udtaget, 2 sorteres fra inden kickoff.
Lyngby spiller glimrende offensiv fodbold - når altså lige banen er til det. Banen i Herning var perfekt, og det kunne man straks se på Lyngbys boldomgang. I første halvleg mod Esbjerg flød spillet også fint, men jo længere vi kom hen i kampen - og jo mere banen blev revet op - jo mere faldt deres spil fra hinanden. Lyngby har trænet på kunstgræs hele vinteren (og gør det endnu), og det kan være en af årsagerne til, at de går ned i 2. halvleg. I forhold til sidste møde må Lyngby nok undvære Bertolt, og det er en ærgelig bét for Lyngby, da han er det defensive omdrejningspunkt på midtbanen. I modsætning til Lyngby er FCM styrket til denne kamp, da man har angriberen Sylvester Igboun med igen. Ydermere har FCM-spillerne haft ca. 50 timer mere end Lyngbys ditto til at slappe af og restituere.
Se min anden analyse på kampen her: http://www.betxpert.com/bruger/tips/lyngby-fc-midtjylland-1-1
Kom endelig med inputs!
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar