Wimbledon-semifinaler (herresingle) - Hvordan slår man markedet?
Fire spillere står tilbage ved herrernes semifinaler ved årets Wimbledon. Verdensranglistens nummer 1 Jannik Sinner, nummer 3 Alexander Zverev, nummer 8 Novak Djokovic og nummer 114 Arthur Fery. Der skal ikke en PhD i tennis til at regne ud, hvem der stikker ud i dette selskab. Endelig har briterne en spiller blandt de sidste fire ved Wimbledon, hvilket ikke har været tilfældet siden Andy Murray vandt titlen i 2016.
Fem måder man potentielt slår markedet i semifinalerne ved Wimbledon
Semifinalerne i herresingle ved Wimbledon 2026 ser således ud:
- Jannik Sinner vs Novak Djokovic - procentfordeling 80/20
- Alexander Zverev vs Arthur Fery - procentfordeling 85/15
Her får du mine bud på, hvordan du - potentielt set - kan udnytte markedet i øjeblikket.
1. Fokus på spillernes formkurve fremfor navnene.
Nogle gange er markedet mere forblændet af "navnet" fremfor trenden.
Her kan Jannik Sinner nævnes. Skal italieneren virkelig have 80% chance mod Novak Djokovic efter at have været under par igennem hele turneringen?
2. Se på turneringsmarkeder
De forskellige bookmakeres algoritmer er ikke altid afstemt på turneringsmarkederne ligesom på moneyline markederne (med to udfald 1/2).
Danske Spil og Betano har ofte nogle spændende varianter på det område.
3. Fokus på spillerens energiforbrug i turneringen.
Novak Djokovic har lige spillet over fem timer mod Felix Auger Aliassime i kvartfinalen, og det kan godt komme til at koste i en semifinale mod Jannik Sinner.
Hvis man tror, Novak Djokovic er dead man walking, kan denne variant spilles.
4. Den mentale faktor
Mentale faktorer er meget relevant. Hvem har stået i en Grand Slam semifinale før. Hvem er der mest pres på. Arthur Fery er selvsagt helt grøn på området.
Briten har ikke engang været i semifinale på ATP-niveau. Betyder det så, at han spiller helt frit eller bliver hæmmet af situationen? Alexander Zverev kommer fra en titel ved French Open og rider på en bølge i øjeblikket.
Omvendt, så har Jannik Sinner alt presset på sig som storfavorit. Kan det blive den afgørende forskel, at Sinner har det negative pres, og Zverev det positive pres?
Hvis man kan finde den rigtige vinkel kan man få en god sommer.
5. Vejrudsigten.
Det kan lyde bizart, men Jannik Sinner er gået talrige gange ned i varmen. Senest i Paris, hvor han tabte til Juan Manuel Cerundolo.
Det bliver over 30 grader i London i weekenden, hvilket kan gå hen og blive en vital faktor, når det gælder den rødhårede Jannik Sinner.
Sælg Jannik Sinner som vinder odds 2,66 Betfair
Effektivt Grand Slam marked
Som man kan se ovenfor, så kan Grand Slam-kagen skæres på mange måder. Fakta er, at disse markeder er knivskarpe og meget effektive.
Det gælder især hen imod slutningen af turneringen, hvor man har en mere præcis vurdering af spillernes niveau.
Det er derfor meget svært at finde en edge imod markedet på dette stadig af turneringen, og man bør være forsigtig med indsatserne.
Spilforslag: Sinner over Zverev i finalen til odds 1,80 hos Betano
- Jeg kan ikke se Arthur Fery slå Alexander Zverev over bedst af fem sæt i semifinalen
- Mit bud er også, at Novak Djokovic er for fysisk ramt efter kampen mod Felix
- Det efterlader os med en finale mellem Sinner og Zverev. Sinner har vundet ni gange i træk mod Zverev
- Selvom Sinner har været under par, så kan jeg ikke forestille mig, at han ikke løfter niveauet frem imod de afgørende kampe
Tilføj kommentar