Clara Tauson cruiser i Athen - status og spilforslag
Clara Tauson har levet op til forventninger i Athen med sejrene over Hibino og Tona. Men det er ikke verdensnavne som danskeren har besejret i denne uge.
Spørgsmålet er, hvor det efterlader Tauson inden de afgørende kampe mod stærkere navne.
Markedet er stadigvæk skeptisk i forhold til Tausons chancer i Grækenland, hvilket jeg finder fuldt forståeligt. Næste opgave er Sara Bejlek fra Tjekkiet i kvartfinalen. En spiller Tauson har tabt til i 2026.
Billig baggrund eller dansk momentum
Det er svært at vurdere, hvordan Tausons niveau er på baggrund af to sejre mod henholdsvis nummer 235 og 385 på verdensranglisten.
Det var en tung start mod japanske Hibino i første runde, hvor Hibino kunne serve for første sæt. Derefter overtog Clara kampen og vandt i to sæt.
31 årige Tona i anden runde er simpelthen for svag en modstander til at drage nogle positive konklusioner fra den danske sejr. Det skal dog nævnes, at Tauson kun havde ét breakpoint imod sig i hele kampen.
Farlig kvartfinale
Modstanderen i kvartfinalen er Sara Bejlek fra Tjekkiet. Bejlek er nummer 42 i verden og vandt turneringen i Abu Dhabi i februar. På vejen mod titlen slog hun Clara Tauson i tre sæt i semifinalen.
Ironisk nok har Bejlek ligesom Tauson intet præsteret siden begyndelsen af februar i Abu Dhabi, men der har været lyspunkter i denne uge. Bejlek har været ekstremt godt spillende og blandt andet slået den unge Lilli Tagger med cifrene 6-2 6-2.
To meget overbevisende sejre i de to første runder vidner om en tjekke, der har genfundet momentum i Grækenland. I min optik skal hun være favorit mod Tauson. Både på baggrund af sejren over Tauson i februar, men også fordi hun har været bedst spillende af de to i denne turnering.
Helt åben turnering
Der venter en stor chance for vinderen af Bejlek og Tauson i kvartfinalen. Der er bestemt ingen store navne med i Athen, der skal kunne skræmme de to spillere i semifinalen og finalen.
Især Bejlek, der står i odds 10 hos en bookmaker virker meget voldsomt hendes chancer taget i betragtning.
Navne som Zheng, Krejcikova, Sakkari og Valentova er gode spillere i Athen, men på en hard court slår både Clara Tauson og Sara Bejlek allesammen med deres topniveau.
Hvis Clara er i nærheden af sit topniveau kan hun vinde en titel for første gang siden januar 2025, hvor hun vandt i Auckland.
Hvis det stadigvæk er den sårbare Tauson, der mangler de sidste procenter, så ryger hun i kvartfinalen mod Bejlek. Jeg tror personligt mest på sidstnævnte.
Tilføj kommentar