Betano: FC Barcelona er brugernes klare CL-favorit
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Champions League-bolden ruller igen i den her uge, og i den forbindelse har Betano givet et lille indblik i, hvilke klubber brugerne har satset på som vindere af turneringen samt Europa League og Conference League.
40% har spillet på FC Barcelona
Hvem vinder Champions League 2025/2026? Det er selvfølgelig det helt store spørgsmål, når ligaspillet begynder tirsdag d. 16. september.
Der er mange forskellige meninger om, hvem der har størst chance for at gå hele vejen, men spillerne har tydeligvis en klar favorit - det har de i hvert fald hos Betano*.
Data fra Betanos brugere fra hele 19 lande viser, at 40,45% af alle indskud på vinderen af Champions League er blevet placeret på FC Barcelona.
Til sammenligning er der kun 14,11%, der har spillet på Barcelonas ærkerivaler fra Real Madrid, mens 13% har satset på Liverpool, som ellers både er favorit hos bookmakerne (sammen med Barcelona) og vurderes til at have størst chance for at vinde turneringen af Optas Supercomputer.
Der er desuden kun 8% af Betanos brugere, der tror på, at PSG genvinder titlen, og 5%, der tror på, at Bayern München gør det.
Det mest overraskende er dog måske i virkeligheden, at der er nogen, der har spillet på, at FC København vinder Champions League. De danske mestre spås ikke de store chancer i turneringen, men 0.06% af Betanos brugere har alligevel spillet på dem.
Mere usikkerhed omkring Europa League og Conference League
Betanos data fra de 19 lande viser også, hvilke hold brugerne har satset på som vindere af Europa League og Conference League. Og her er der tydeligvis langt større usikkerhed om, hvem der går hele vejen.
Indskudsfordelingen på tværs af de 19 lande viser, at AS Roma lige akkurat er favoritten til at vinde Europa League med 22,09% af alle indsatser. 20,93% har spillet på Nottingham Forest, 18,30% på Aston Villa, mens 6,82% har spillet på Porto og 6,79% har spillet på PAOK..
Derudover er der også et par enkelte brugere, der har tro på dansk succes i Europa League. 0,03% af indsatserne på vinderen af turneringen er nemlig blevet placeret på FC Midtjylland.
På Conference League-vindermarkedet har størstedelen af Betanos brugere spillet på Crystal Palace (32,32%), Fiorentina (25,13%) og AEK Athens (25,10%).
Europa League begynder d. 24. september, mens Conference League sparkes i gang d. 2. oktober.

→ Se Champions League odds her.
100% velkomstbonus op til 1.000 kr.
Yderligere vilkår
Kun for nye spillere hos Betano* | Få 100% bonus op til 1.000 kr | Min. indbetaling: 50 kr. | Omsætningskrav: 5 x (indbetaling + bonus) | Minimum odds: 1,80 | Omsætningskrav skal været opfyldt senest 60 dage efter aktivering af bonus | Bonussen kan kun indløses én gang pr. person | Betanos generelle regler og vilkår gælder
Regler og vilkår: Vi henviser til Betano hjemmeside for samtlige gældende vilkår og betingelser for denne bonus.

Tilføj kommentar