Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance
- 56%
- Betvalue
- 1103,6%
- Spilbar ned til odds
- 1,79
- Rigtig/forkert
Derfor skal du spille den:
- Ikke mange udbrudschancer i årets Vuelta, der er primært er for specialisterne (puncheurs, klatrere og sprintere).
- På de etaper, hvor han har en chance, vil han ofte være ’den lille’ mod folk som Valverde, Rodriguez, Gerrans m.fl.
- På enkelte af de etaper, hvor han har en chance, er hans holdkammerat, Gianni Meersman, også et vinderbud.
- Han var i topform under Eneco Tour. Det kan blive svært at holde formen over tre uger i Spanien
Det skal du holde øje med:
- Han har netop vist fremragende form i Eneco Tour, hvor han vandt løbet og to etaper.
- Han stiller til start med ambitionen om en etapesejr.
- Hans udvikling efter skiftet til landevejen har været fantastisk, og han er efterhånden en meget stærk rytter
- Stybar stiller til start med målsætningen om en etapesejr.
Note: Zdenek Stybar har både vist en god form, men også at han kører på et meget højt niveau (Han ligner en fremragende klassikerrytter i den kommende sæson.). Men chancerne er få, for de fleste etaper er enten en massespurt (og her er Stybars chancer små mod Bos, Farrar, Boasson Hagen m.fl.) eller på stigninger, der som oftest er for hårde og for lange for Stybar, særligt i konkurrence mod Valverde, Rodriguez og de øvrige puncheurs.
Han har da bestemt chancer. 3. etape, 4. etape, 5. etape, 9. etape og 13. etape er de etaper, som jeg primært forestiller mig, at han kan have en chance på, men på 4. og 5. etape er hans egen holdkammerat, Gianni Meersman, et bedre bud, mens 9. etapes afslutning op ad Valdepenas de Jaen er en hård nyser, hvor Anton vandt i 2010 og Rodriguez i 2011.
Hans bedste chance er på 13. etape (og 3. etape), der slutter med en meget drilsk bakke, som godt lidt kunne minde om dem, han vandt på i Eneco Tour. Men her vil problemet igen være konkurrencen: Valverde, Gilbert, Gerrans, Rodriguez er i hvert fald farlige navne her.
Alt i alt synes jeg, at han skal have 56 % chance for at han ender på under 0,5 etaper. Også selvom formen er god.
Bet365 er de eneste, der har spillet med værdi i øjeblikket, men Unibet og Nordicbet (og måske også Sportingbet – hvem ved..) tilbyder også et over/under-spil på ham.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar