Vundet
Tips & Spilforslag
Yeovil Town - Cambridge: 1
Spiltip af Martin P. Andersen
den
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 75-20-5%
- Betvalue
- 1103,5%
- Spilbar ned til odds
- 1,33
- Rigtig/forkert
Betting tip
Yeovil tabte i weekenden med 2-1 til Oxford. Første mål var et kanonhug af Tommy Mooney, som efterlod Chris Weale sprællende i målet. Målet til 2-0 blev sat ind af Craig Davies, som driblede hele vejen fra midten. Scott Guyett reducerede for gæsterne efter et hjørnespark fra Andrejs Stolcers. Resultatet var fortjent, og man kunne tydeligt se at Yeovil manglede to profiler; Colin Miles og Lee Johnson. Manager Gary Johnson var en smule skuffet efter kampen og gav sine spillede en lettere skideballe, da holdet spillede langt fra deres bedste. De blev tvunget til at spille Oxford´s spil, hvor det plejer at være omvendt. Johnson var dog fortrøstningsfuld og mente at holdet nok skulle "bounce back".
Yeovil er et meget stærkt hjemmehold (10-2-1 34-13). Holdet scorer mange mål og lade ikke mange gå ind. Faktisk så er Yeovil det bedste hjemmehold i League Two, og det skyldes ikke mindst at holdet har vundet de seneste seks hjemmekampe. Når Yeovil spiller hjemme på Huish Park, plejer tilskuerne at få noget for pengene, da der bliver scoret mange mål. De seneste syv hjemmekampe er endt med mere end 2,5 mål.
Cambridge spillede i weekenden 0-0 hjemme på Abbey Stadium mod influenza-ramte Chester. Manager Thompson mente dog at de burde have vundet kampen, da de havde det meste af spillet. Shane Tudor formåede at brænde en kæmpe chance.
Cambridge har ikke været meget værd på fremmed græs i denne sæson (0-7-7 10-19). Man har endnu ikke vundet en eneste kamp, men derimod spillet halvdelen uafgjort og tabt resten. Efter at have tabt fem kampe i træk har Cambridge fået to uafgjorte i de sidste kampe mod Bristol Rovers og Mansfield. Selvom the U´s har tabt hele syv kampe, så er det sjældent blevet med mere end et mål. Det skal dog vise sig om denne statistik holder, når de gæster Jevons & Co. Desuden har Cambridge store problemer med at score, da det kun er blevet til et mål i fem kampe. Manager Steve Thomspson er også gået på jagt efter en ny angriber, men finder næppe nogen inden kampen.
Yeovil har igen playmaker Lee Johnson Stephen Reed med efter at han har overstået sin karantæne. Dog har Colin Miles og Andy Lindegaard karantæne til opgøret mod Cambridge.
Cambridge har igen Adam Tann klar til kamp, men han må nok nøjes med en plads på bænken. Luke Guttridge og Matt Somner er stadig ude med skader. Førstnævnte er sendt til specialist. Simon Rea, som man har lånt i Peterborough, er klar.
Selvom Yeovil tabte deres seneste kamp mod Oxford tror jeg stadig holdet kan slå Cambridge. Det er virkelig en top mod bund-kamp og der bør være klasseforskel på de to hold. Yeovil har vist sig meget stærke når de spiller hjemme på Huish Park og jeg tror næppe at Cambridge, som har store problemer med at score, får noget som helst med hjem derfra. Jevons har også vist sit potentiale, som har gjort ham eftertragtet her i transfervinduet. En anden faktor er at Yeovil manager Gary Johnson tidligere i denne uge takkede nej til at overtage stillingen i Coventry efter Peter Reid. Dette må give Yeovil-spillerne noget mere gejst, da de ved at træneren ikke tager nogen steder efter mange ugers spekulationer. Så holdet vil uden tvivl gengælde hans loyalitet og kæmpe.
Oddset er fundet hos Betfair. De 5% i kommission er trukket fra en eventuel vinderbon (1,40). Jeg synes oddset er udemærket, når man tænker på den klasseforskel der er mellem de to hold.
God fornøjelse
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar